Yüzyılın icadı Kindle hangi kolaylıkları sağlıyor

31 Mart 2015 | Etiketler: , , ,

kindleKindle, Türkiye pazarında hakimiyet kuramamış olsa da yurt dışında büyük bir hayran kitlesine sahip. Son yüzyılın en iyi icatlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bir kitabı alıp her zaman yanınızda taşıyabileceğinizi düşündüğünüzde daha cazip ne olabilir diye sorguluyorsunuz. Her şeyin mobilinin daha cazip olduğu bugünlerde kitabın içindeki bilgiler demekten öteye gidemiyorum. Peki bir tablet, telefon veya bilgisayardan elektronik kitap okumaktan ne farkı var Kindle’ın? Bu ürünü farklılaştıran iki konsept olduğunu düşünüyorum:

1) Ürün özellikleri
2)Ürünü kitleyle buluşturma yani pazarlaması.

Kindle ürün özelliği olarak çok hafif, ışığı ayarlanabilir, göz yormayan paper-white denen bir özelliğe göre üretilmiş, okuduğun yeri özellikle işaretleyebileceğin, üzerine notlar alabileceğin, kaldığın yeri hatırlayan vb birçok özelliğe sahip.

Birçok tablet ve benzer cihazda ekran parlarken ekranın parlamaması, gece uyurken gözünüze en rahat şekilde ışığın ayarlanması çok büyük bir avantaj.

Ürünü pazarlarken yapılan basılı ya da İngilizce hard-copy denilen versiyona göre genellikle çok daha ucuza satılan kitaplar ise en önemli pazarlama hamlelerinden biri. Bir elektronik kitabı yayın hakları ve yazara saygı duyarak en uygun ve doğaya en duyarlı şekilde alabiliyorsunuz.

İkinci en önemli ürün özelliği ki, burada Amazon’un “Biz her şeyi size sunarız” (We have everything) mottosunun hakim olduğunu düşünüyorum, istediğiniz kitabı hızlıca bulabilmeniz. Özellikle İngilizce okunacak kitaplarda çoğu kitaba ulaşabiliyorsunuz. Bu neden mi önemli? Bugün kaçınız popüler yayınlarda olmadığı için bir kitabı belli bir kitapçıda bulamayıp, kitapçı kitapçı gezmek zorunda kaldı? Bu ulaşım kolaylığı ve almayı kolaylaştırıcı ödeme sistemleri kesinlikle kitap almayı pozitif yönde etkilerken büyük bir kazanç da sağlıyor. Evde kütüphaneler dolusu kitapla dolup taşan evler için oldukça pratik. Ayrıca kitabı okurken Kindle ürününü yanınıza almayı unutursanız indirdiğiniz uygulamadan kaldığınız yerden kitabı okumaya devam edebiliyorsunuz.

Önümüzdeki dönemde Kindle kitap okuma alışkanlığı için önemli bir yerde duracak dersek yanılmayız.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;