Girişimcilik, Türkiye’nin ekonomide çıkış noktası

22 Temmuz 2013 | Etiketler:

Girişim Haber Genel Yayın Yönetmeni İdris Cin, ”Türkiye dünyada üreten değil tüketen bir konumda. Sanayi ilimiz Gaziantep’in bir yıllık ihracat geliri sadece cep telefonu ithalatımızı karşılıyor. Ülke olarak gelişen bir ekonomiye sahip olsak da rakamlar bize, geleceğe yönelik bir şeylerin değiştirilmesi gerektiğini işaret ediyor. Bu nedenle çıkış noktası olarak girişimciliği görüyorum.” dedi.

Dünyada girişimciliğin ülke ekonomilerine çok ciddi katkıları olduğunu söyleyen Girişimci İdris Cin, ”Dünyada çok başarılı girişim örnekleri var; ülkemizde de var. Bu örnekleri daha da yaygınlaştırarak geniş tabanlara yaymak gerekiyor. Bunun içinde devlet politikalarının bu kapsamda şekillenmeli. Ülke olarak genç bir nüfusa sahibiz. Bu nüfusu etki bir şekilde kullanabilmemiz için işsiz üniversite mezunlarımızın olmaması lazım. Onları da üretken emeğe dönüştürebilmenin tek yolu girişimcilik olarak karşımıza çıkıyor. Bugünkü koşullar bir daha yakalanamayabilir. Çünkü şu an ciddi anlamda genç nüfus potansiyeline sahibiz. Bu durum yüz yılda bir olur. O nedenle şimdi bu nüfusa girişimciliği aşılarsak ülkemizin gelecekte dünya ekonomisindeki yerini değiştirebiliriz.

Ayrıca yabancı sermayedarların, yatırımcıların dikkatini çeken bir ülke olmamız girişimcilik için bir fırsat. Yabancı fonlar ülkemize geldiği zaman o fonlardan girişimciler olarak faydalanmalıyız ve o kaynakları; girişim olarak, ürün olarak, hizmet olarak ülkede kalıcı hale getirmeliyiz.” diye konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;