Türkiye’de bir girişimcinin karşılaşabileceği sorunlar

thinkingGirişimci tanım olarak bir fırsatı görüp o fırsatın risklerine göğüs gererek eyleme geçen kişidir. Bazen alınan riskler çok büyük; o nedenle bir girişimcinin karşılaşabileceği ilk sorun ailesi ve yakın çevresi olabilir. Çünkü bizim toplumumuz düzenli geliri olan işleri daha çok sever. Eğer düzenli bir geliri terk ederek girişimci olmayı düşünüyorsanız aile ve yakın çevrenizin oluşturabileceği baskıyı şimdiden hesaba katmalısınız.

Girişimciliğin ilk başlarında düzenli bir gelir sağlanması çok zordur, uzun mesai saatleri sizi bekleyecektir. Yaşam standardınız eskisinin altına düşebilir. Bunlar her ne kadar geçici durumlar olsa da motivasyonunuzun düşmesine neden olacaktır.

Girişimcileri bekleyen ikinci önemli sorun: Alt yapı sorunlarıdır. Alt yapı sorunlarının başında finans konusu geliyor. Bankaların sağladığı finans desteğini alabilmek için bankaların koşullarını yerine getirmek büyük sıkıntı olacaktır. Bunun yanında sürekli ödemeniz gereken vergiler da söz konusu. Bazı vergileri kazanç sağlayamadığınız durumlarda dahi ödemek zorundasınız. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen fikrinizi hayata geçirme konusunda kararlıysanız siz gerçek bir girişimcisiniz. 🙂

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;