Türkiye’de girişimcilik nasıl ilerliyor?

inventionÜniversiteye başladığım yıllarda girişimci olmak bugünkü kadar kolay değildi. Özellikle bilişim sektöründe girişimci olmak çok daha zordu. Ancak 2000’den sonra bilişim sektörü önemli bir ivme yakaladı ve bugün geldiği noktayı hepimiz görüyoruz. Artık bilişim alanında girişimci olmak moda haline geldi.

Dünyada iş sahalarının yüzde 95’ini küçük ve orta ölçekli işletmeler, yeni girişimler sağlıyor. Eski tip üretim bandına sahip büyük firmalar artık geçmişte olduğu gibi yüksek istihdam sağlayamıyor. İstihdamın artması için yeni firmaların kurulmasına, yeni iş olanaklarının arttırılmasına ihtiyaç var. Bu yüzden gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de girişimcilik konusu ciddiye alınmalı ve girişimciler devlet tarafından desteklenmeli.

Girişimci olmak isteyenler ise sadece modaya uymak için girişimci olmamalı. Çünkü çok fazla fırsat olduğu gibi çok fazla risk de bulunuyor. Bir firmada çalışmakla kendi işini kurmak arasında büyük farklılıklar var. Bunlardan en önemlisi de risk ölçüsü. Ölçülemeyen risk, girişimcilikten çok kumarbazlık gibi oluyor. Bu nedenle girişimciler ölçülebilir riskler almaya dikkat etmeliler.

Genç girişimciler çok iyi gözlem yapmalılar çünkü günlük hayatta gözlemlediğimiz, doğru ilerlemeyen her süreç düzeltilebilir ve oradan iyi bir girişim fikri doğabilir. Günlük hayatta 5 adımda yapılan bir işi 4 adıma düşürebiliyorsanız bu bir inovasyondur. Buradan bir iş fikri çıkararak para kazanabileceğiniz bir iş modeli oluşturabilirsiniz.

Teknoloji çok hızlı geliştiği için ciddi boşluklar oluşturabiliyor. Bu boşlukları doldurmak isteyen genç girişimciler ise özellikle teknoloji alanında proje geliştirmek istiyor. Ancak ülke olarak henüz teknolojiyi üreten değil tüketen konumda olduğumuz için bu girişimcilerimiz önemli handikaplarla karşılaşabiliyor.

Ayrıca bizim ülkemizde acımasız bir rekabet de var. Bu nedenle girişimci olarak hayatta kalmak çok zor; ama bir o kadar da keyifli.
Tüm sorunlara rağmen her alanda olduğu gibi girişimcilikte de başarıya giden yol çok fazla çalışmaktan geçiyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;