Akıllı şehirler için teknolojiyi hangi alanlarda kullanabiliriz?

Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi 2014 Conrad Otel İstanbul’da düzenlendi. Zirvenin katılımcılarından Indra şirketinin IT Managerı Ahmed Al-Nawafleh ile teknolojinin kullanılabileceği alanları konuştuk.

Indra, IT Manager Ahmed Al-Nawafleh ‘Aslında burada konuşulan konular için biraz geçti diyebiliriz. İstanbul büyük bir şehir böyle büyük şehir için bu tarz şeyler önceden düşünülmüş olması gerekir. Şuan bunu düşünmüş olsaydık bu duruma gelmedik. Mesela sorsam ki size mesela evden buraya kaçta geldiniz? İki saat bir saat kalmışsınızdır trafikte eve dönerken de aynı durumla karşılaşacaksınız. Böyle bir çok örnek verilebilir mesela sulama, yağmur yağıyorsa niye suluyorsun mesela halbuki veriyi arıyacak değilsiniz otomatik olarak olması gerekiyor yani mesela bir cihaz sensörü olacak metarolojiye bağlı olacak o olduğu zaman eğer yağmur yağacaksa o zaman otomatik olarak sulamaz. ‘ dedi.

Benzeri birçok örnek de veren Ahmed Al-Nawafleh güvenlik sistemleri ile ilgili kaza anında itfaiye ambulans ve polise haber veren cihazdan bahsetti. Kaza anında en yakın yerlere haber vererek 5, 6 dk ulaşımın sağlandığını söyledi. Önemli olanın bilginin işlenip hizmete dönüştürülmesi olduğunu söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;