Firmalar yazılım seçerken nelere dikkat etmeli?

20 Kasım 2015 | Etiketler: , ,

Wise TV’ye konuşan YSM  Yazılım’ın CEO’su Sedat Yazıcı, firmaları yazılım seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Yazılım seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın ürünün kendisi ve sonrasında firma olduğunu söyleyen Yazıcı: “Ticaretin temelinde aslında ürün vardır, firma yoktur. Ürün çok iyidir fakat ürünün tek başına iyi olması yetmez firmanın ve firmanın hizmetlerinin de iyi olması gerekir. Yazılım seçiminde satış sonrası destekler çok önemlidir. Biz bu destek sürecini daha iyi yönetmek adına, müşterilerimize daha yakın olmak adına Anadolu’dan başlamak suretiyle Türkiye’nin her yerinde bir bayi ve servis ağı kuruyoruz. Dolayısıyla firmaların yazılım kullanırken seçimlerinde dikkat etmeleri gereken yazılımın satış sonrası hizmetidir. Firmanın her an birinden eğitim ve destek alması gerekir bunun için yazılımların eğitim videosu olması gerekir” şeklinde konuştu.

Örneklerle konuşmasına devam eden Yazıcı: “Örneğin YSM Bulut platformunda bunları bulabilirler. Defalarca aynı eğitimi izleyebilirler. Yazılım eğer bir ERP yazılımı ise burada emprimentasyon metadolojisi devreye girer. Bizim PİR Yazılımımız inşaat sektörünün ERP’si konumunda gösterilebilecek bir üründür. Burada emprimentasyon da, danışmanlık ve uygulamada hatalar yapılması durumunda yine başarısızlıklarla sonuçlanır. Müşteriye ihtiyacı olan ne varsa o verilmelidir. İnsanlar bir yazılım aldıklarında çoğu zaman ihtiyacından fazlasını da almış oluyorlar. Yani kullanamadıkları modüllere de para vermiş oluyor. Para vermenin ötesinde bu karmaşıklık da getiriyor. Yazılım bir servis işidir. Hizmeti ve ürünü sağlam olan firmalar tercih edilmeli ve ne kadar zamandır bu alanda faaliyet gösteriyor, firma sahiplerinin geçmişleri nedir, tecrübeleri nelerdir ve özelliklede vizyonu nedir? diye düşünülmelidir. Örneğin firma büyüdüğü zaman yazılım da bu büyüklüğe karşılık vermelidir dolayısıyla bizim yaptığımız gibi büyük bir yazılımı modüller halinde küçültüp sunmamız durumunda müşteri kendi büyüdüğü zaman bizim yazılımımızın büyüklüğüne eriştiğinde ikisi birbirini karşılayacak ve tamamlayacaktır” diyerek konuşmasını sonlandırdı” dedi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;