Hukuk Fakültesi mezunları hangi vasıflara sahip olmalı?

İstanbul Ticaret Üniversitesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Yıldız, hukuk fakültesi mezunlarının sahip olması gereken özellikleri Wise TV aracılığıyla sıraladı.

Hukuk Fakültesi mezunlarının sahip olması gereken özellikleri sıralayan Yıldız, “Hukuk fakültesi Sosyal Bilimlerde en fazla çalışmayı gerektiren, belirli kuralları bilmeyi gerektiren bir eğitim. Çünkü mezun ettiğimiz öğrenciler 1 yıllık stajın ardından avukat olabiliyorlar yine hakimlik sınavı ve savcılık sınavlarına girebiliyorlar. Diğer yandan kamuda müfettiş, uzman olarak çalışma imkanları var. Bu tamamen öğrencinin kendi kabiliyet ve yetisine bağlı. Biz bir anahtar veriyoruz öğrenci ise bu anahtarı kendi kabiliyetine ve yeteneğine göre istediği kapıyı açabilecek şekilde kullanabiliyor” dedi.

Ayrıca son yıllarda hukuk fakültelerinin sayısı hakkında bir takım şikayet ve tartışmaların gündeme geldiğine dikkat çeken Yıldız, şunları söyledi: “Bunun hukuktaki değer artışını engelleyeceği düşünülüyor ancak hayır engellemez. 75 milyondan fazla insanın yaşadığı ülkede bu sayıdan yüksek hukuksal sorun  ile karşı karşıyayız. Zira hukuk insanı doğmadan önce takip ediyor, öldükten sonrada bu takibi devam ettiriyor. Hayatımızın her anında hukuk kurallarıyla karşı karşıyayız. Dolayısıyla çok iyi yetişmiş hukukçulara ihtiyaç var. Hukukçuluk ya da avukatlık suçlu olan bir kişiyi suçsuz kılmak değildir. Hukukçuluk ne kadar suç işlediyse onun karşılığının alınmasını sağlamaktır. Dolayısıyla bu noktada hukuk eğitimi çok iyi olmalıdır. Yani eğitimin verildiği kurumun kadro ve fiziki ortamının iyi olması gerekir. Biz İstanbul Ticaret Üniversitesi olarak bu ortamı öğrencilerimize sunuyoruz.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;