• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Denizbank CEO’su Hakan Ateş, turizmin geleceğini değerlendirerek bu noktada bankacılık sektörüne düşen görevlere Wise TV aracılığıyla dikkat çekti.

Türkiye’de turizminin gelişmesi için bankacılık sektöründen gelecek desteklerin neler olabileceğinden bahseden Ateş, konuşmasında şunlara noktalara değindi: “Turizmi uzun vadeli kredilerle desteklememiz lazım. Bunun yanı sıra da perakende de geliş gidişleri kolaylaştırmamız lazım. Belki bir vade de merkez bankaları arasında yapılacak anlaşmalarla Yunan ya da Rus Rublesi ödenerek tatil yapılabilmesi mümkün hale gelebilir. Bu bankacılığın bir misyonu olmalı. Müşterilerin daima yanında olunmalı çünkü ağır bir yatırım içinde olan yatırımcılar var, çeşitli riskler altında olan işletmeciler var, tur operatörleri ve hava yolu şirketleri var bunlar birbirlerine bağlantılı kocaman bir aile. Bunun için ulusal bir mesele olarak kabul edilmeli.”

Yurt dışında olan internet siteleri gibi ulusal portalımızın kurulması gerektiğini vurgulayan Ateş: “Bu sayede bütün otellerimizi pansiyonları bu portala bağlasak pazarlama ve yerleştirme işlemlerimizi merkezi olarak yapabilsek 1.1milyon yatak kapasitemizi çok daha etkili bir biçimde doldurabiliriz. Aksi halde bunu yapan ülkeler öne çıkacak. Bankacılık olarak bizim turizm sektörüne katabileceğimiz dijitalizasyon tarafı da var. Turistlerin para transferi noktası var. Uzun vadeli finansman gerektiren yatırımların finansmanı var. İşletme sermaye açığının tedariki var. Nihayetinde turizm sektörüyle iç içe bir sektörüz. Dolayısıyla turizmde gelen turist açısından dünyada 6. sıradayız fakat gelirler açısından 12. sıradayız. Finansmanın ve tanıtımın da desteğiyle devletin de el vermesiyle bu sektörde gelirlerimizi ikiye katlayabiliriz. Zaten 2023 Cumhuriyet’in 100. yılı hedefleri bunu gerektiriyor. Bu da yılda %6’lık bir büyümeyle gerçekleşebilir. Devlet bankalar, özel kesim, girişimciler ve genelde halkımız yani herkes üzerine düşeni yaparsa turizm sektörü bu gün petrolümüzün olmaması halinin yarattığı dezavantajı tamamıyla ortalıktan kaldırabilecek güçtedir” şeklinde konuştu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!