“Türkiye’de melek yatırımcı fırsatları zayıf”

04 Mayıs 2017 | Etiketler:

Wise TV’ye konuşan Technolera Kurucu Ortağı Altan Atabarut, Türkiye’de girişimcilik çalışmalarının hangi seviyede olduğunu değerlendirdi.

Türkiye’de girişimcilik biraz daha yeni duyulan ve yeni popüler olmaya başlayan bir şey olduğunu söyleyen Atabarut, “Tabi ki dünyadaki terendi takip ediyoruz. Devlet de bunun farkında, işsizlik oranlarının ne kadar arttığının farkında. Özellikle kobilerden başlayarak, yeni girişimlerin buna ne kadar pozitif katkı sağlayacağının farkında. Son dönemde buna ağırlık veriyor. Öte yandan yatırım ortamımız çok zengin değil. Çok fazla yatırımcımız yok. Yeni filizlenen yatırımlara yatırım yapabilecek, hem firma olarak hem birey olarak melek yatırımcı fırsatlarımız biraz zayıf ve melek yatırımlarının buluşma ortamı da yeterince zengin değil.” diyerek sözlerine devam etti.

 

“TÜRKİYE’DEN ÇIKMIŞ BİR GİRİŞİM DÜNYAYI KASIP KAVURMUŞ BİR DURUMDA DEĞİL”

Technolera olarak girişimcilik noktasındaki çalışmalarından bahseden Atabarut, “Biz de zaten bir miktar bu noktaya dokunuyoruz. Doğru kişileri doğru insanlarla tanıştırmaya, doğru işleri doğru kişilerle, doğru kişileri doğru şirketlerle tanıştırmaya çalışıyoruz. Dünyada girişimleri hızlı bir şekilde duyuyoruz, başarılar var başarısızlıklar var. Türkiye’de henüz bu anlamda bildiğimiz net örneklerimiz yok. Türkiye’den çıkmış çok başarılı bir girişim dünyayı kasıp kavurmuş bir durumda değil. Aynı durum Avrupa için de geçerli. Birkaç tane Spotify gibi bir iki tane girişim biliyoruz. Genellikle bunlar Kuzey Avrupa’dan çıkıyor. Silokon Vadisi’nden, New York kökenli ve ya bir miktarı Kanada’dan çıkıyor. Henüz biz birazcık geriden geliyoruz ve başarıya açığız. Tabi bunu değiştirmek için bizim daha çok çalışmamız ve yeni teknolojilerle buluşmamız gerekiyor. Bunları müşteriyle buluşturmamız, sonra da yatırımcılarla buluşturup hızla büyümemiz gerekiyor.” dedi.

 

 

 

 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;