Dijital dönüşüm nedir? Dijital dönüşümün süreçleri

05 Nisan 2021 | Etiketler:

ABB Dijital Satış Lideri Mehmet Karakaya, dijital dönüşümün ne olduğunu ve süreçlerini anlattı. Dijital dönüşümün temelde 3 adımdan oluştuğunu söyledi.

Birincisi adımın dijitizasyon olduğunu, dijitizasyonun herhangi bir analog verinin alınıp 0 ve 1 formatına getirilmesi olarak tanımlandığını, örnek olarak herhangi bir hesap makinasının dijitizasyon olarak düşünülebileceğini söyledi.

İkinci adımın dijitalizasyon olduğunu, hayatımıza endüstri 3.0 bilgisayarların yarı iletken teknolojisinin girmesiyle başlayan dijitalitasyon dönüşüm olduğunu; bilgisayar tabanlı sistemleri kullanarak orada oluşturulan dijit olan verilerin alınıp analiz edildiği başka sistemlerle entegre edip kullanılan yapılar olduğunu ifade etti. 2011’den sonra özellikle endüstri 4.0 konseptinin ardından gelen dijital transformasyonun, dijitazyon ve dijitalizasyondan farkını; daha önce hiçbir şekilde imkanımız olmayan teknolojileri, mümkün kılan teknolojiler denilen yapay zeka, nesnelerin interneti, yenilebilir enerji, otonom araçlar, endüstri 4.0’ın içerisindeki bütün IoT teknolojilerinin kullanılmasıyla hayatımıza girmesi ve daha önce hiç imkanımız olmadığı şekilde kullanabildiğimiz, geleceği de tahmin edebildiğimiz bir transformasyon şekli olarak açıkladı.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;