Bilginizi bulunduğunuz departmanda paylaşın ve işinizi iyi yapın

Business objectsÇalıştığım bir yerde iki yıldan sonra şef görevine getirildim. O akşam şirketin genel müdürü ziyaretime geldi, beni tebrik ettikten sonra şunları söyledi: “Kulübe hoş geldin. Yerine adam yetiştirmediğin sürece bu sandalyede oturursun.”
Bu örnekle anlatmak istediğim şu: Çalıştığınız departmanda bilgilerinizi çevrenizdeki insanlarla paylaşmak sizin yararına bir durumdur. Paylaştıkça yükselirsiniz.

Türkiye’de ve dünyada maalesef birtakım yöneticiler yanılgıya düşüyor. Yardımcılarının ve ekip çalışanlarının yerlerini alacağından korkarak bilgilerini paylaşmıyorlar. Oysa bilgi ve deneyimlerini ekipleriyle paylaşan yöneticilerin departmanları başarılı oluyor ve o başarı da departman yöneticisine yansıyor.

İkinci önemli nokta işini iyi yapmak. Bir başka deyişle verilen işin en iyi şekilde yerine getirilmesi. Benim bu noktada önerimi geleneksel bir örnekle açıklayayım: Eğer kül tablasının dökülmesi gerekiyorsa, bence o kül tablası dökülüp parlatılıp öyle getirilmeli. İş hayatında başarılı olmak için bir çalışanın tam da buna ihtiyacı var. İş hayatına girdiğinizde kimse sizin diploma puanınıza bakmıyor. O gün orada işi kim en iyi yapıyorsa o insan terfi ediyor.

 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;