Bireysel ve kurumsal liderlik gelişimi nasıl sağlanır?

leadership-kouzasBireysel ve kurumsal liderlik, sadece bireylerin ya da şirketlerin konusu değil, ülkelerin konusudur. 2023 vizyonunda Türkiye’nin 3 eksiği var: yabancı dil bilgisi, liderlik ve inovasyon.

Bunların içerisinde en önemlisi ise liderliktir. Belli bir alandaki liderlikten değil, her alandaki liderlikten söz ediyorum. Önce kendisinin lideri olan, sonra belli bir takımı yöneten, sonra da organizasyonları, şirketleri yöneten insanların, liderlik gelişimi konusunda ciddi yatırım yapılması gereken ülkelerin başında geliyoruz.

Liderlik son günlerde gelişim gösteren alanlardan biri olsa da GSMH’ ya oranladığımızda bu konuya en az yatırım yapan ülkelerden bir tanesiyiz. Bu durum uzun dönemde liderliğin kendi halinde büyümesine, kendi kendine dallanıp budaklanmasına sebep olacak. Oysa liderlik herhangi kıymetli bir bitki gibi üstüne ihtimam gösterilmesi gereken, iyi bakılması gereken, 4 mevsim üstünde elinizin olması gereken bir hadise.

Bireysel tarafına baktığımızda değerlendirilecek nokta; kişinin hayalleri ile yetkinlikleri arasındaki fark olmalıdır. Kişinin yetkinlikleri hayallerinden küçükse ya hayallerini küçültmeli ya da liderlik yetkinliğini arttırmalıdır.

Bu çerçevede kişilerin zayıf yönlerinden çok güçlü yanlarına odaklanmaları gerekiyor. Çünkü zayıf yanlarınız hayatınız boyunca sizde kalacak zayıf yönlerdir. Güçlü yanlarınızı geliştirmeye gayret edin. Zayıf yanlarınızı takım arkadaşlarınızla destekleyebilirsiniz. Aynı şey kurumlar için de geçerli. Şirketin içerisindeki liderliğin büyümesi için ve şirketin ileriye gidebilmesi için en kritik konu, kurumun kendi güçlü yanını bulması ve o alanda büyümesidir.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;