Enerjide gündem ‘Kaya Gazı’

23 Ocak 2013 | Etiketler: , , , , ,

Gelecekte dünyayı bekleyen en önemli sorunların başında enerji geliyor. Azalan enerji kayakları ve artan enerji ihtiyacı arasında kurulamayan denge ülkeleri yeni kaynaklar arayışına sürüklüyor. Kaya Gazı (Shale gas) olarak adlandırılan yeni bir enerji kaynağı gündemde ve geleceğin önemli kaynaklarından biri olarak düşünülüyor.

Başta Amerika olmak üzere Avrupa ve Çin’de de zengin yatakların olduğunu biliyoruz. Bu yakıt türü aslında çok yeni değil, ABD 2000’den bu yana bu alanda yatırımlarını arttırdı. Yeni teknoloji ile beraber çok ucuza kolaylıkla bu gazın elde edilmesi sağlanabiliyor. Başta Texas ve Wyoming eyaletleri olmak üzere Kuzey Amerika’nın pek çok bölgesinde önemli kaynaklar bulundu. ABD’nin son dört yılda ürettiği kaya gazı, 200 milyar metreküpün üzerine çıktı. Hatta dünyanın en büyük gaz ithalatçılarından olan ABD, 2012 yılı itibariyle Doğalgaz ihraç edebilir hale geldi. 2012 yılında 115 milyar metreküp ile dünyanın en çok gaz üreten ülkesi konumuna geldi. Bu günlerde ihraç edilmesiyle ilgili ABD senatosunda çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Avrupa’da da birtakım kaya gazı arama çalışmaları yapıldı. Özellikle Polonya’da ciddi rezervler çevreye zarar verebilir ihtimali ile hala gerekli olan üretim alt yapısına geçilemedi. Avrupa Birliği’nin bürokratik süreçleri bu konunun yakın gelecekte çözümü kavuşmasının mümkün olmadığını gösteriyor.

Serbest piyasa ekonomisinin kalbi olan özgürlükler ülkesi ABD ise her zamanki gibi çevreci hassasiyetleri ekonomiye kurban ederek kısa zamanda ciddi üretim seviyesine ulaştı . Krizin ABD’de Avrupa’ya göre daha kolay atlatılmasının nedenlerinden birisi de önemli girdi maliyetlerinden Doğalgazın ABD’de 3 USD/MMBtu iken Avrupa’da 10 USD/MMBtu olmasıdır.

Çin ise tüm gelişmeleri sakinlikle izlemekte. Çin’deki devasa kömür rezervleri varken ve ucuz iş gücü ile bunları işleyebiliyorken şimdilik Shale Gas rezervlerini gelecekte kullanılmak üzere beklediğini söyleyebiliriz.

ABD Enerji Enformasyon Dairesi’nin verilerine göre Türkiye de bu yeni enerji kaynağı konusunda yoksul gözükmüyor. Dünya Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye Petrol Jeologları Derneği Başkanı İsmail Bahtiyar, “Türkiye’ye 40 yıl yetecek miktarda rezerv bulunduğunu söylemişti. Bu konuda adımlar atıldı. Shell ve TPAO arama çalışmalarına başladı. Özellikle Güneydoğu tüm Dünya Shale Gas Rezerv bölge haritalarında gösteriliyor.

Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye için önemli bir kaynak olabilir. Belki kısa vadede çözüm olamaz. Ancak uzun vadeli düşünüldüğünde bu alanda yatırımlar artarsa dışa bağımlılık azalabilir. Hatta kendine yetebilen, kendi enerji ihtiyacını karşılayabilen, bir ülke olabiliriz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;