İyi bir insan kapitali yönetimi neleri değiştiri?

Popup_Human_Capitalİnsan kapitali bir firmanın en değerli kapitalidir. İnsanlar sizin için çalışmazsa ne kar elde edebilirsiniz ne de para kazanabilirsiniz. Çalışanlarınızı doğru konumlandıramadığınız takdirde işlerinizi yürütmekte zorlanır ve bir noktada tıkanır kalırsınız. Türkiye’deki firmalar bu konuya gereken önemi vermiyor. O nedenle şu an Türkiye’de insan kapitali verimli kullanılmıyor.

İnsan kapitaliyle ilgili BMW’nin yaşadıklarını anımsamakta yarar var. BMW örneği insan kapitalinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

BMW, inanılmaz paralar harcayarak, fabrikalar kurarak Mini Cooper’la birleşti. Hedefler koydular; ama satışlar bu hedeflere doğru gitmedi. Tüm yatırımların neticesinde beklentilerin çok altında bir sonuç ortaya çıktı.

Danışmanların yaptığı çalışmalarla insan kapitali konusunda değişim yönetimine ihtiyaç olduğu belirlendi. Bunun üzerine aynı insan kapitali ile yola devam edilerek yani kimseyi işten çıkarmadan, çalışanların fikirleri toplandı. 8 ayda 8 bin fikir elde edildi. Daha önce birçok konuda fikri olan insanların güven ortamı bulamadıkları için fikirlerini paylaşmadıkları ve çalışmak istemediklerini anlaşıldı.

Toplanan fikirlerle BMW o yıl sonunda 6 milyon 300 bin Paund maliyet ekonomisi yaptı. İnsan kapitalini doğru kullanmanın en başarılı örneğini ortaya koydu. 2003 yılında insan kapitali alanında gerçekleştirdiği değişim yönetimi ile ilgili İngiltere’de ödül aldı.

Dünyadaki insan kapitalinin nasıl değerlendirildiğini ve ne kadar önemli bir konu olduğunu BMW örneğinde çok güzel görüyoruz. Dünyada bu konuya önem veren firmalar rekabet gücünü arttırıyor. O nedenle küresel marka olma yolunda ilerleyen yerli firmaların bu konuda çok ciddi bir değişim süreci geçirmesi gerekiyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;