Şirketler danışmanlık hizmetleri noktasında nasıl bir yol izlemeliler?

consultingBir şirket danışmanlık almaya karar vermeden önce ihtiyaçlarını belirlemelidir. Bazı durumlarda işler kötüye gidiyor, danışmanlık alalım mantığıyla hareket ederek ihtiyaçlarını belirlemeden danışmanlara başvuruluyor.

Dünyaya baktığımızda danışmanlık almadan önce “Daha çok ne yapabilir?”, “Yeni kategoriler çıkarabilir miyiz?”, “Hızla değişen dünyada geleceğe nasıl hazırlanmalıyız?” gibi konuları anlamak ve bu doğrultuda ihtiyaçları belirlemekle işe başlanıyor. Türkiye’de ise genelde işler kötüye gidince, şirketler krize yaşadığında danışmanlık ilk akla geliyor. O kriz durumunda hızlı hareket edilmesi gerektiği için birçok nokta atlanıyor ve danışman kendi uzmanlık alanına doğru firmayı yönlendirmeye başlıyor.

Aslında danışmanların öncelikle firmanın ihtiyaçlarını belirleyebiliyor olması ya da firmaların içindeki organizasyonel gelişim, değişim, yetenek yönetimi, insan kaynakları eğitim departmanları gibi departmanların eğitime ya da danışmanlığa olan ihtiyacı kendi içlerinde belirledikten sonra özellikle bu işi yapan bir danışman, koç ve ya destek alabilecekleri kişiyi bulmaları gerekiyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;