Yazılım sektöründe nasıl fark yaratırsınız?

08 Ocak 2013 | Etiketler: , , ,

Software-Development-and-QAYazılım sektöründe başarılı bir kariyer için nereden başlandığı çok önemli. Sektörde en azından birkaç sene yazılım mühendisliği yaparak işin mutfağında yetişmiş kişiler gerçekten fark yaratabilen kişiler oluyor.

Global bir bakış açısıyla değerlendirdiğimizde tüm büyük IT şirketlerinin kurucuları ve yöneticileri teknik altyapıya sahip. Sağlam atılmış bir temelin, kariyerin ilerleyen basamaklarında oldukça işe yaradığını söyleyebiliriz.

Ayrıca üzerinde çalıştığınız alanda değil, çok farklı alanlarda da bilgi sahibi olmaya çalışmanız da sizi bir adım öne geçirecektir. Mevcut bir noktaya odaklanmak ve sadece o konuda uzmanlaşmak da diğer bir seçenek; fakat kariyerinde yöneticilik ya da yazılım geliştirme dışında farklı alanlara kayma gibi hedefleri olanların çok kültürlü bir yapıya sahip olması gerekiyor. Sadece iyi bir yazılımcı olmak yeterli değil.

Bu sektörde başarılı olabilmek ve bu başarıyı sürekli kılmak adına dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. Bilgi kaynaklarının sınırsız olduğu bir dünyada, hele de IT sektöründeyseniz, gelişmeleri kaçırmak gibi bir lüksünüz yok. Her şeyi ayrıntılarıyla bilmek zorunda olmasanız bile sektördeki yeniliklerden sürekli haberdar olmak zorundasınız. Bu tabi ki mesai sırasında yapılabilecek bir şey olmadığından mesai dışındaki özel vaktinizin bir kısmını buna ayırmanız gerekiyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;