2015 yılı mobil alanda hangi ihtiyaçlar ön planda olacak?

Son yıllarda iş dünyasının en çok konuştuğu konuların başında mobil teknolojiler geliyor. Bütün firmalar bu alana yatırım yaparak mobil üzerinden ürün ve hizmetlerini kullanıcılara ulaştırmak istiyor. Peki 2015 yılında firmaların mobil alanda en önemli ihtiyaçları neler olacak? Biz de bu sorunun cevabını merak ettik ve Eno Bilişim Genel Müdürü Fetih Saygı’ya sorduk.

Mobil çözümler alanında şu ana kadar firmaların ölçülebilir ve yapılabilir proje talepleriyle geldiklerini söyleyerek söz başlayan Saygı, şu sözlerle devam etti: Öncelikle sektöre bakacak olursak bu alanda bireysel hizmetler veren çözüm ortakları, büyük kurumlara spesifik hizmetler veren ya da outsource hizmet veren firmalar görüyoruz. Artık bu firmaların hizmetlerini ürünleştirerek önemli çözümler sağlayabilen firmalara dönüşmeleri gerekiyor. Zaten yakın zamanda Türkiye’de belli konularda uzmanlaşan ve adını duyuran firmalar çıkacaktır.

Netive uygulamaların terzi işi gibi devam ettiğini ifade eden Saygı, bu uygulamaların sonrasında kopya edilmesini zorlaştığını ve her projenin sıfırdan yapıldığını söyledi. İş ortaklarına güvendiklerini belirten Saygı, “Her konuda client tarafını web gibi yapmak istemiyoruz. Mobil tarafta eğitim, sağlık gibi sektörel alanlardan gelen ihtiyaçlara çözüm ortaklarımızla hizmet vermek istiyoruz. Ya da kendi kurumsal çözümleri olan ERP ve CRM firmaları da mobil çözümlerini bizim platformlar sayesinde yapsınlar. Çok hızlı bir biçimde çözümlerini geliştirerek müşterilerine destek verebilmelerini istiyoruz. Zaten bu şekilde olmalı diye düşünüyoruz.” dedi.

Büyük satışçıların platformlar oluşturarak satma derdinde olduklarını dile getiren Fetih Saygı, bunun etkili bir yöntem olmadığını, Türkiye’deki insanların yüksek miktarda lisans ücreti ödeme konusunda çekimser davrandıklarını söyledi ve bu aşamada uygun bir alternatif olabileceklerini sözlerine ekledi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;