Artan veri hacmi veri merkezlerinin geleceğini nasıl etkiliyor?

Kalkınma Araştırmaları Merkezi Başkanı Emin Sadık Aydın, artan veri hacmini ve veri merkezi ihtiyaçlarını değerlendirdi.

Türkiye daha rekabetçi bir ekonomi ve daha nitelikli istihdam sağlamak için bilgi teknolojileri alanında önemli işlere imza atıyor, diyen Emin Sadık Aydın, “Bu çalışmaların bir bölümü veri merkezleriyle alakalı. Türkiye’de veri hacmi hızla artıyor ve veri merkezi acil bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Kamu tarafına da değinen Aydın, kamuda artık birçok hizmeti elektronik ortamdan gerçekleştirildiğini ifade ederek kamu kurumlarının da bu alana yatırım yaptıklarını belirtti.

Ulaştırma Bakanlığı’nın bu anlamda başlattığı projeleri ve çalışmaları olduğunu söyleyen Aydın, “Ulaştırma Bakanlığı tarafında hazırlanan ve kısa sürede hayata geçirilmesi planlanan projeler var. Bunun da ötesinde KOP İdaresinin yürüttüğü Konya’nın yerli ve yabancı yatırımcılar için bir çekim merkezine dönüştürülmesini amaçlayan çalışmalar var. Türkiye, uluslararası bir veri merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;