• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Wise TV’ye konuşan Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, bulut hizmetlerini sağlayan teknik altyapıların sahip olması gereken özellikleri anlattı.

Bulut hizmeti almak için kullanılan bulut altyapısının konumlandırıldığı veri merkezinin önemine değinen Güreşcier şöyle konuştu: “Bulut bilişim üzerine çok konuşulan bir konu ve 2016’da bu konuda daha çok hareketlilik görüleceğini düşünüyoruz. Güvenilir bir bulut hizmeti almak için kullandığınız bulut altyapısının nasıl bir veri merkezinde konumlandırıldığı çok önemli. Biz Zenium Istanbul One’da özellikle tamamen yedekli altyapılarla ve her noktada yedekli bir yaklaşımla bulut hizmet sağlayıcılarının aradığı tüm altyapıyı sunuyoruz. Bu anlamda 30 MW’lık aktif aktif çift hattan beslenen data center’ımızın dizaynı gereği elektrik odalarımız, orta gerilim bölümlerimiz, switch ekipmanlarımız tamamen yedekli yapıyla kurgulanmış vaziyette. Bu açıdan bakıldığında eğer bir bulut servis sağlayıcı iseniz bulunduğunuz veri merkezinde bütün bu kriterlerin sağlanması lazım. Bu sebeple uluslararası bulut sağlayıcılar veri merkezlerimize çok ilgi gösteriyorlar.”

Istanbul One olarak sadece yedekli altyapılar değil, bu altyapıların yönetimi sırasında mühendisliği de kolaylaştırmak adına birtakım yollar kullandıklarını da sözlerine ekleyen Güreşcier, şöyle devam etti:

“Örneğin farklı hatlarımıza farklı renk kodları kullanmak gibi mühendisliği kolaylaştıracak çeşitli yöntemler kullanıyoruz. Dolayısıyla tam yedekli güvenlik sağlayan ayakta kalır bir altyapı  sağlamak ve müşterilerin tesis yönetimi hizmetlerini vermekle yükümlü olduğumuz için mühendislik tarafında hiçbir kargaşaya sebebiyet vermeyecek standart ve sertifikasyonlara uygun hizmet almalarını gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Veri merkezlerimizde tamamen bunun üzerine tasarım yapıyoruz.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!