Büyük şehirler, kent yönetiminde bulut teknolojisini nasıl kullanmalı?

Dünya Akıllı Kentler Zirvesi 2014 Conrad İstanbul Otel’inde gerçekleştirildi. Zirvenin katılımcı ve konuşmacılarından UNIVERSAL Genel Müdürü Mehmet Özyirmidokuz bulut teknolojisini şehir hayatına da nasıl kullanmamız gerektiğini Wise TV kameralarına anlattı.

UNIVERSAL Genel Müdürü Mehmet Özyirmidokuz ‘Bulut teknolojini kent hayatına nasıl adapte edeceğimiz konusunu size yaptığımız projeyle örneklendirerek anlatabilirim.

Muğla Büyük Şehir Belediyesi büyük şehir oldu. Yakın bir zamanda dokuz ay öncesinde. Ve buradaki dönüşüm işini üstlendik yedi ay gibi kısa bir süre içerisinde Muğla’nın büyük şehre dönüşmesi ve bunun en büyük operasyon merkezi olan su idaresinin altmışdan fazla alt kademe belediyelerini su işlerinin büyük şehire bağlanması nedeniyle dönüşümünü gerçekleştirdik. Bunu yaparken de bulut teknolojisini kullandık ve Muğla’nın çok geniş coğrafyasını burada da görüyorsunuz. Muğla’nın coğrafyasında yer alan her yerden bu teknoloji ile internet üzerinden ulaşmayı günlük işlemlerini yapmayı sağlamış olduk.

Bulut teknolojisini beraberinde şunu sağladı. Yatırım maliyetini küçülttü bilişim merkezini tek bir yere topladı veriyi ortak hale getirdi bakım ve işletme maliyetini azalttı. Bunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde de yaptık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’de bütün bu operasyonu altkademe belediyeleriyle ve ya paydaşlarıyla birlikte yapıyor mesela kazı yapılacaksa elektrik su gaz ve ya diğer işletmelerdeki gazı yapacak yetkili veya firma ya da müdaim talebini giriyor. Ve bütün kaolisyana dağılıp meclise gidiyor. Bu da altkademeye gidip onay mercilerinden sonra onay veriliyor. Ruhsat çıkıyor. Bu süreç tamamen elektronik ortam ve elektronik imza ile gerçekleşiyor. Baktığınızda aylarla ifade edilen sürenin bir kaç güne indiğini görüyoruz.’dedi. Bu uygulamalar sayesinde hem zamandan tasarruf edip hemde işimizi kolaylaştırdığını da cümlelerine ekledi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;