Danışmanlık hizmeti almak kurumlar ve bireyler için neden önemli?

03 Kasım 2015 | Etiketler: , , ,

Diyalog Akademi Kurucusu ve Yöneticisi PhD Pdr. Abdulrezzak Çil, kurumlar ve bireyler için danışmanlık hizmeti almanın önemini Wise TV’ye anlattı.

Dünyada geçmiş dönem danışmanlık hizmetlerinde vaka olduktan sonra, problem ortaya çıktıktan sonra çözüm önerileri ve alternatifleri geliştirmeyi hedeflediklerini, fakat 1990’lardan sonra ve 2000’ler ile birlikte problemi önleyici danışmanlık yani pozitif psikolojinin ana omurgasının ortaya çıktığını belirten Çil konuşmasına şöyle devam etti:

“Eğer bir işletme kuruluyorsa kuruluş aşamasında işletmenin önüne çıkabilecek sorunları önceden ön görme kabiliyetine sahipsiniz. Bu ne olabilir. Eğer yönetim ilişkilerini iyi konumlandırmadığınız zaman görevlendirme, yetki ve sorumluluk verme problemi olabilir. Ya da finans yapısını iyi kurmadığınız zaman finans ile ilgili problem çıkabilir. Aile ile ilgili aile yapısını kurgularken özellikle nişanlılık dönemini iyi kurgulamadığınızda evlilik sonrası krizlerle baş edemediğini gözlemliyorsunuz. Yani en küçük sosyal kurum olarak aileyi düşünürsek işletmeyi de kurum olarak düşünürsek aralarında çok ciddi bir ilişki var. Biz bu ilişkiyi önleyici danışmanlıkla pozitif psikoloji ile insanların güçlü yanlarını, şirketlerin güçlü yanlarını tespit ederek onlar üzerinden danışmanlığı hedefliyoruz ve diyoruz ki eğer siz öncesinde güçlü yanlarınızın daha fazla farkında olursanız sizi bekleyen tehlikelere karşı daha iyi konum almış oluyorsunuz. Bunu yakalayabildiğiniz nispette, birey ve kurum bu anlamda kendini açtığı nispette, aile ve şirket sırlarını paylaştığı nispette,  biz onlara daha fazla katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Eğer siz bir danışana danışmanlık hizmeti veriyorsanız sırlar danışanla danışman arasında kalır bu kanuni bir sorumluluktur.  Ve bu danışmanlığı iyi yönetebilmesi için daha derinlemesine bilgiye sahip olması gerektiğini düşünüyoruz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;