• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Epkom Elektrik Mühendisi Murat Silsüpür, data center’larda güç kalitesi bozukluğu ve tespit aşamalarını Wise TV aracılığıyla anlattı.

Data center’larda kesintiye hiç bir şekilde tahammül olmadığını ve enerji tedariği süreklilik oranının  %99.99 olması gerektiğini söyleyen Silsüpür konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kalitesizliğin olduğu durumda enerji kesintisine neden olabilir. Bu nedenle burada enerji ve güç kalitesi ile ilgili veya enerji alınan bir dağıtım sistemi de olabilir, organize sanayii bölgesi içinde ise organize sanayii bölgesi de olabilir burada güç kalitesini ortak bağlantı noktasından itibaren ölçüyoruz. Bu güç kalitesi bozukluğunun nedeni mevcut dağıtım sisteminden kaynaklanan bir bozukluk ise bizim sağladığımız donanım ve yazılım çözümleriyle müşterilerimize bunu raporlayabiliyoruz. Bu raporların çıktılarıyla da müşterilerimiz hizmet aldığı dağıtım şirketine bunu sunuyor ve zarar görmüşler ise zararın tazminini talepte bulunabiliyorlar. Bizim önemli bir amacımız da zarar olmadan sistemi incelemek. Ortak bağlantı noktasından bu güç kalitesini izliyoruz. Dolayısıyla her hangi bir şekilde arızaya neden olmadan operatör, sistem hakkında genel bir bilgiye sahip olabiliyor ve bu arıza zarara neden olmadan anında müdahale edilerek çözülebiliyor. Dolayısıyla data center’lar gibi enerjinin sürekli istendiği yerlerde, güç kalitesi sürekli kontrol altında olmalı, izlenmeli ve de arızaya neden olmadan problem giderilmelidir. Bizim sağladığımız katma değer de bu, her hangi bir şekilde arızya mahal vermeden bunları yapıyoruz. Bir diğer önemli nokta da data center’larda kaçak akım izleme denilen çözümler sağlıyoruz. Kaçak akımlarda önemli ve bu literatürde artık akım olarak da geçebiliyor. Kaçak akımlerı izleyip belirlenmiş değerlere yaklaştığında opratöre sistem hakkında bilgi verebiliyoruz ve de bu kaçak akım kritik seviyelere gelmeden sisteme müdahale edip düzeltmelerini de sağlayabiliyoruz.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!