Data center’larda ortam izleme nasıl olmalı?

12 Ocak 2016 | Etiketler: , , ,

CTS Bilişim Satış ve Pazarlama Müdürü Ahmet Can,  data center’larda ortam izlemenin nasıl olması gerektiğini Wise TV izleyicileriyle paylaştı.

Data center’larda ortam izlemenin çok kapsamlı bir iş olduğuna dikkat çeken Can, ortam izlemenin bir enerji tarafı, bir de sıcaklık tarafı olduğunu vurguladı. Bu noktada sistemin gerekliliğine ya da müşterinin isteklerine göre ortam izlemenin yapılabileceğini dile getiren Can, “Sistem odasında, data center tarafında kabin bazlı bir sıcaklık takibi olması gerekiyor.  Onun dışında, çevresel etkilere, klimalara da bakılması gerekiyor. Diğer tarafta UPS’lerde ki enerji, voltaj dalgalanmalarının izlenmesi gerekiyor” dedi.

Can, data center’larda ortam izlemenin püf noktalarını anlatmaya şu sözlerle devam etti: “Aynı zamanda da PDU ile de kabin bazlı olarak enerji ölçümü lazım,  ki bu şunun için de önemli: Kabin bazlı çok fazla enerji tutulması olursa sıcaklık değerlerini de artırıyor ve bu, soğutma tarafında da size ekstra bir maliyet getiriyor. Bununla birlikte, PDU’lar ile de yine kabin bazlı olarak veya cihaz bazlı olarak enerji ölçümü yapılması genelde tercih ediliyor.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;