Eno Bilişim firmalara hangi çözümleri sunuyor?

Teknoloji alanında yaşanan hızlı değişim şirketlerin IT ihtiyaçlarının önemini de attırdı. Bu alanda yatırımlarını arttıran şirketlere farklı çözümler sunan ENO Bilişim’in Genel Müdürü Fetih Saygı, firmalara sundukları ürün ve hizmetlerini anlattı.

IT alanında SAP danışmanlığı, outsourcing, özellikle SAP konusunda uzun dönemli outsourcing, RoamBI Mobile Dashboard, SAP Business Objects, License Editor, SAP, eBA workflow, ve Livo Mobile ürün ve hizmetleri ile firmalara destek verdiklerini ifade eden Fetih Saygı, bahsi geçen ürünlerin özelliklerine değindi.

Ürünlerin temel özellikleri neler?

Saygı firmalara sağladıkları ürünlerin temel özelliklerini şöyle anlattı:

“SAP konusunda firmalar bir şekilde herhangi bir yerden hizmet alabiliyorlar. Ancak biz bu alanda sahip olduğumuz deneyimimize güvenerek iş devamlılığı, verimlilik, özel ihtiyaçlara çözümler sağlıyoruz.

SAP Business Objects, bir platform olarak geniş yelpazede çözümler sağlıyor. Fakat biz farklı olarak RoamBI isimli Mobile Deshport’u Türkiye’ye sunuyoruz.

eBA workflow Türkiye’de geliştirilmiş yerli bir ürün. Ancak Türkiye’de AstraZeneca, Ford, 3M, Societe Generale gibi yabancı kökenli büyük şirketler ve borsada kullanılan bir ürün. Bu ürünün SAP ile çok rahat entegre edilebildiğini ve rahatça iplement edildiğini, müşterilerimizin maliyetlerini düşürdüğünü gözlemledik. Bu özelliklerinden dolayı da bir üründen öte entegre bir çözüm oldu.

SAP son zamanlarda CRS konusuna girdi. Ancak bu konuda danışmanlık verebilecek düzeyde insan sayısı çok az ve CRS pahalı bir ürün.

Aynı şekilde SAP’ın lisanslar konusunda sıkıştırdığını görüyoruz. SAP’ın içindeki kuralları dikkate alarak çift kullanıcıların tespit edildiği, rol bazlı yetkilendirme olduğu için az yetkiyle çalışabilecek kullanıcıları yönetildiği License Audit programını Türkiye’ye getirdik.”

Livo kullanıcılara ne sağlıyor?

ENO Bilişim’in daha çok servis bazlı ve müşteri odaklı ilerlediğini söyleyen Fetih Saygı, ürün tarafına da önem verdiklerini ve kendi ürünleri olan Livo’yu geliştirdiklerini belirtti. Saygı, Livo’nun özelliklerini şu sözlerle anlattı:

“Livo aslında bir Middleware. Yani normal web bilgisi olan, HTML 5, CSS, Javascript bilen kullanıcı bu Livo sayesinde hızlı bir şekilde iOS ve Android’e uygulama çıkabiliyor. Kendi domaini içerisinde bu Middleware’i güvenli bir biçimde barındırabiliyor. Üstelik offline özellikleri olduğu gibi geliştirme maliyeti de oldukça düşük.”

Web teknolojilerini bilerek firmalara konteyner bazlı, kendi uygulamalarını yönetebilecekleri bir ortam sunduklarını dile getiren Saygı, bu modelle kazan kazan çalışma modeliyle de firmalara kolaylık sağladıklarını sözlerine ekledi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;