İş analitiği çözümlerini bulut üzerinden sunmanın avantajları nelerdir?

14 Aralık 2016 | Etiketler:

Organon Analytics CTO Ömer Faruk Alış, iş analitiği çözümlerini bulut üzerinden sunmanın avantajlarını Wise TV’ye anlattı.

Alış, “Birinci avantaj teknoloji ile ilgili: Bulut ölçeklenebilirliği sağlıyor. Bulut üzerinde istediğiniz anda istediğiniz miktarda hesaplama kaynağını kullanabiliyorsunuz. Çözümlerini bizim gibi servis olarak pazarlamak isteyen şirketler için Bulutta Hesaplama muazzam bir fırsat.

İkinci avantaj ölçek ekonomisi ve sonucu olarak maliyet avantajı: Bulut, hesaplama kaynağını azami kapasitede kullanmanızı sağlıyor. On-premise bir makina parkı ile bir müşteriye hizmet verebilirsiniz.  Aynı makina parkı ile bulut üzerinde birden fazla müşteriye hizmet verebiliyorsunuz. Bu optimizasyon, maliyetleri düşürüyor ve çözümlerinizi daha fazla müşteriye daha düşük maliyetle sunma avantajı sağlıyor.

Üçüncü avantaj ise pazarlama avantajı. Bulutu bir global bir mağaza olarak görüyoruz. Çözümlerinizi sanal raflara koyuyorsunuz, ve müşteriler bu çözümleri satın alıp, fiziksel herhangi bir kısıta bağımlı olmaksızın, kullanabiliyorlar.

Neden Microsoft sorusuna gelince: Azure, ihtiyacımız olan altyapı servislerine erişimi sorunsuz olarak sağlıyor. Microsoft aynı zamanda global bir müşteri ağına, ve Azure üzerinde canlı bir piyasaya sahip: Bu müşteri ağına ve piyasaya erişim bizim için önemli bir pazarlama avantajı anlamına geliyor “dedi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;