Lectra moda sektörünün hangi ihtiyaçlarına cevap veriyor?

08 Nisan 2016 | Etiketler: , , , , ,

Lectra Türkiye ve Ortadoğu Direktörü Burak Süsoy, moda sektöründeki konumunu ve bu alanda sunduğu çözümleri Wise TV aracılığıyla anlattı.

Lectra’nın moda konfeksiyon alanında 40 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunun altını çizen Süsoy, “İşin başından başlamak gerekirse bir moda şirketinde her şey bir tasarım ve konseptle başlar ve ilerler. Biz Lectra olarak işin en başından başlıyoruz. Firmalardaki tasarım ekipleri bizim birtakım tasarım çözüm ve yazılımlarımızı kullanarak kafalarındaki creative fikirlerini ekranlara dökerek burada oynamalar yapabiliyorlar. Belli bir tasarım onaylandıktan sonra sıra bunu ürün haline çevirmeye geliyor. Bu aşamada ise işin daha çok teknik tarafı yani ürün geliştirme veya kalıp tasarım tarafı devreye giriyor. Bu alanda yine bizim ciddi oranda dünyada pazar payına sahip olduğumuz bir alan” dedi.

Tasarımdan ürün geliştirmeye, yüksek teknolojili kesim sistemlerinden teknik mühendislik hizmetlerine kadar moda ve konfeksiyon sektörüne birçok çözümü bir arada sunduklarını belirten Süsoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün üzerimize giydiğimiz her türlü giysi aklımıza gelmeyecek kadar çok parçadan oluşabiliyor. Her parça ve beden için ayrı bir teknik çalışma yapılıyor ve tüm bu teknik süreçlerini biz Lectra olarak kalıp, tasarım ve serileme çözümleri altında gerçekleştiriyoruz. Daha sonra işin son aşaması olan kesim aşamasına geliyoruz. Bu tarafta tasarımı yapılmış, teknik açıdan mühendisliği yapılmış bir tasarımın artık kumaştan teknik olarak kesilmesi ve parçaların dikime hazır hale getirilmesi gerekiyor. Biz Lectra olarak bu alanda da uzmanlık bilgisi ile hizmet veriyoruz. Biz farklı konfeksiyon şirketlerine farklı kesim makineleri ihtiyaçlarını karşılamak adına çok yüksek teknolojili otomatik serim ve kesim sistemlerimiz mevcut. Bu sistemlerde çok önemli çünkü en yüksek maliyetli ürün kumaş ve o nedenle kumaştan sağlanacak tasarruf kendilerine kar olarak geri dönüyor. O nedenle tasarımdan ve ürün geliştirme safhalarından sonra işin kesimhane tarafındaki çözümlerimiz ile yine kendilerine rakiplerinin önünde çok ciddi avantajlar sağlıyor.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;