• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

SGK primlerinin eksik ödenmesinin yaptırımları nelerdir?

SGK primlerinin eksik ödenmesinin yaptırımları nelerdir?

Avukat Murat Erdoğan, hukuki yaptırımlara rağmen işverenlerin sosyal sigorta primlerinden kısmayı kazanç olarak gördüğünü söyledi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

”Buna göre işverenler bir kar-zarar analizi yaparak sigorta primlerini ya eksik ödüyorlar ya da tam ödeme cihetine gidiyorlar.’

Öncelikle şunun altını çizmeliyiz: SGK primleri devletin alacağıdır. O nedenle sigorta primi üzerinde işçi ve işverenin anlaşarak tasarrufta bulunma hakkı yok.

Sosyal güvenlik priminin eksik ödenmesi, SGK açısından eksik bir alacak tahsili. Bu durum tespit edildiği anda işveren;

Eksik ödenen priminin tahsili,

Faiz ve gecikme zammı tahakkuku,

Her bir eksik bildirim için idari para cezası gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalır.

Diğer yandan primlerin eksik ödenmesi işçinin maaşının da eksik ödenmesi anlamına gelir. Emeklilikte esas alınacak miktar, yatırılmayan primler olacağından eksik primler, eksik emekli maaşı alınmasına neden olur.

İş kanununa göre ücretin eksik ödenmesi ayrıca işçi açısından da haklı fesih sebebidir. Yani işçi sadece SGK primi eksik ödendiği için aradaki iş sözleşmesini haklı sebeple, derhal, önceden bir uyarıya gerek olmaksızın feshetme ve tazminat alma hakkına sahip oluyor.

Sonuç itibariyle SGK primleri konusunda işverenler bir tercihte bulunur. Eksik ödemede elde edecekleri kazanç ile sonucunda karşılaşacakları zararı kendilerince değerlendirilip ona göre hareket ederler. Ancak şunu unutmamak gerekir: SGK priminin eksik ödenmesi hukuken yanlış ve riskli bir yöntem. İşveren, işçi ve kurum açısından en uygun olan yol primlerin tam olarak ödenmesidir.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!