• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Şirketler, hukuk danışmanlığına ne zaman ihtiyaç duyar?

Şirketler, hukuk danışmanlığına ne zaman ihtiyaç duyar?

Avukat Murat Erdoğan, ”Şirket kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren bir hukuk danışmanına ihtiyacınız olacaktır. Çünkü kuracağınız şirket birçok yükümlülükle karşı karşıya kalabilir. Bunların önüne geçebilmek ve tüm süreci en iyi şekilde sonuçlandırmak için hukuk danışmanlarına ihtiyaç duyarsınız.” diye konuştu.

Hukuk danışmanlarının şirketin kuruluş aşamasında şirket türünün belirlenmesinde, prosedürlerin yerine getirilmesinde önemli rol oynadığını belirten Erdoğan, ”Kuruluş aşamasının sorunsuz ve hızlı gerçekleşmesini sağlar. Şirketin kuruluş aşaması bittikten sonra da çeşitli ihtilaflarla karşı karşıya kalabilirsiniz; o nedenle mevzuatı iyi bilen bir hukuk danışmanı işlerinizin daha sağlıklı yürütülmesini sağlar. Yani kuruluş aşamasını tamamladıktan sonra da hukuk danışmanlarına ihtiyaç duyarsınız. Şirketlerin hukuk danışmanlarıyla olan ilişkileri şirketlerin sonlandırılmasına kadar sürer. Sonlandırma sürecinde de prosedürleri yürütmek ve bu aşamada oluşabilecek problemlerden en az zararla çıkmak için yine hukuk danışmanlarına ihtiyaç duyarsınız.” diye konuştu.

Not: Hukuk danışmanlığı almak şirketlerin inisiyatifine bırakılır. Ancak bazı şirket tipleri için (belli sayıda ortağı olan veya belli bir sermayesi olan şirketler) bir avukat bulundurmak zorunludur. Zorunlu veya tercihen de olsa esas olarak tüm şirket tiplerinde sorumlulukların belirlenmesi ve şirketlerin kuruluş ve devamındaki hukuki ihtilafların en iyi şekilde çözümü için hukuk danışmanlarından faydalanmak gerekiyor. Çünkü insanlar şirketlerle ilgili mevzuata hakim olmadıkları için bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.’

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!