Türkiye, bilişim sektöründeki gelişimini nasıl sürdürebilir?

29 Ekim 2013 | Etiketler:

ATOS CEO’su Orhan Akbulut, ”Hindistan yazılım alanında dünyada rekabetçi bir konuma ulaşmayı başardı. Uzun süre dünyanın oldukça gerisindeydi. Fakat bugün yazılım alanında ABD ve Avrupa ülkeleriyle rekabet edebilecek güze ulaştı. Hindistan, bizim için bu konuda önemli bir örnek olabilir. Ancak aynı zamanda gerçekçi olmamız lazım.” dedi.

Akbulut sözlerini şöyle sürdürdü:

”Katma değeri yüksek yazılım çözümlerinde ülkemiz lider bölgelerden biri olabilir. Avrupa kültürüne yakın belli konularda, savunma sanayi gibi, alanlarda başarılı olabiliriz. Bu alanlarda yüksek katma değerli hizmet ihracatıyla Türkiye, uluslararası bir merkez olabilir. Tabii bunun için doğru stratejiler belirlemek ve çok çalışmak gerekiyor.

Türkiye’nin bilişim teknolojilerinde, geleceğine dair iyimser ve kötümser olmak için elimizde çok fazla neden var. Umut verici çok başarılı örnekler de bulunuyor. Örneğin, ATOS olarak BT hizmetlerinde önemli ihracatlar gerçekleştiriyoruz ve her geçen yıl daha da büyüyüyoruz. Ancak uluslararası piyasalarda rakiplerimiz kadar avantajlı değiliz. Polonya ve Rusya gibi ülkelerde hizmet ihracatına yönelik önemli devlet destekleri olduğunu biliyoruz. Türkiye’de de bu tür çalışmalar hayata geçtiğinde, çok daha hızlı bir gelişme sağlanacaktır.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;