Türkiye’de gayrimenkul danışmanları kurumsal pazara neden yönelmeli?

23 Kasım 2015 | Etiketler: , , , ,

ERA Türkiye Franchise Geliştirme ve Satış Direktörü Kadir Tümen, Türkiye’de gayrimenkul danışmanlarının kurumsal emlak pazarına neden yönelmeleri gerektiğini Wise TV aracılığı ile anlattı.

Türkiye’de ticari gayrimenkuller, konut satışları, proje satışlarının da dahil olduğu yaklaşık 150 bin dolarlık bir satış hacmi olduğunu söyleyen Tümen: “Gayrimenkul hizmet bedeli pazarı yaklaşık 4-5 milyar dolarlık bir pazar ama bu tespit edebildiğimiz bir pazar. Şuanda Türkiye’de hali hazırda bin tane kurumsal gayrimenkul ofisi var veya yok. Çok fazla gayrimenkul ofisi var. Maalesef kurumsal pazar çok düşük, aslında emlakçılık ile gayrimenkul danışmanlığı arasında geçmişten günümüze çok derin bir fark oluşmaya başladı. Çünkü gayrimenkul artık bir barınma ihtiyacı değil, barınma ihtiyacı ile birlikte bir yatırım aracı haline geldi. Yatırım araçları arasında malum Dolar var Euro var borsa var ama son on senedir en güvenilir liman gayrimenkul yatırımıdır. Dolayısı ile bu yatırımın iyi gayrimenkul danışmanları ile iyi ofislerle yapılması gerekiyor. Bu anlamda ofisin iyi bir eğitim alması gerekiyor. Ofis geçmişinin iyi bir geçmiş olması gerekiyor ki müşteriler iyi bir hizmet alsın, yatırımlarının karşılığını alabilsinler. Stok maliyetinin olmaması, eleman maliyetinin olmaması, tamamıyla bir iş ortaklığı modelinin olması, kısaca maliyetlerin düşük olması bu sektörü cazip hale getiriyor” dedi.

Meclisten uzun yıllardır geçmesi beklenen Emlak Yasası Tasarı Taslağı’nın seçim sonrası gerçekleşmesini beklediklerini ve bu yasadan sonra da sektörün çok daha kurumsal bir hale geleceğini dile getiren Tümen, konuşmasına şöyle devam etti:

“Serbest muhasebecilerin belli sınavlara girerek mali müşavir olanları gibi Emlak Yasası’ndan sonra emlak da artık gayrimenkul danışmanlığı olacak emlak danışmanlığından gayrimenkul danışmanlığına geçiş süreci var. Minimum maliyetle maksimum kazancı sağlayabileceğiniz, belli bir ritmi yakaladıktan sonra hayatınızı daha kaliteli olarak yaşayabileceğiniz bir sektör. Geçmişten günümüze mimarlar, mühendisler, doktorlar, diş hekimleri gibi kişiler artık sektöre girip gayrimenkul danışmanlığı yapmaya başladı, ofis sahibi olmaya başladı. Çok ciddi fırsatlar barındırıyor. Çünkü artık Türkiye’de yabancılara mülk satışı var. Ülkemize Ticari gayrimenkul diye bir gayrimenkul tanımı girdi ve çok ciddi kazançlar içeriyor. Arazi yatırımları var, İstanbul’da yaşayan bir kişi Bursa’da yatırım yapabiliyor, Van’da yatırım yapabiliyor. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen uluslararası fonlar var. Bu yapılar ve  bu kişiler de konusunda uzman, kurumsal arkasında genel merkezi olan, güven paketi içeren, katma değerler sunan ofislerle çalışmak istiyor. Dolayısıyla kurumsal gayrimenkul pazarlama sektörü çok fazla gelecek vadeden bir alan.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;