Üniversiteler bilişim sektörünün geleceğini nasıl etkiliyor?

TESAN Genel Müdürü Rüştü Arseven, ”Bugün Türkiye’de çok fazla üniversite var. Bu gerçekten önemli; ama asıl önemli olan nitelik. Nitelik konusunda maalesef ciddi sıkıntılarımız var. Üniversiteden mezun olan arkadaşların sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için en az 1 yıl sektörün içinde işi öğrenmesi gerekiyor.” dedi.

Arseven, ”Eğitimle ilgili bir diğer konu ise üniversitelerdeki IT anlamındaki teknolojilerin ne kadar yetkin anlatıldığıyla ilgili. Türkiye’de çok iyi profesörlerimiz, hocalarımız var. Ancak teknoloji öyle enteresan bir konu ki bugünün teknolojisi ile ertesi günün teknolojisi farklı olabiliyor. Çünkü teknoloji her gün değişiyor. Dolayısıyla burada eğitim seviyesi, eğitim kalitesini çok önemsemiyorum.

Bir diğer önemli konu ise üniversite-sektör iş birliğidir. Yani üniversiteler kendilerini o sektörle ilgili eğitim konularına girip verdikleri eğitimin içeriğine uygun ürün, hizmet, yazılım üreten firmalarla çok daha fazla işbirliği içerisinde olmalılar. Bunu geliştirmeden üniversitelerdeki eğitimin içeriğini sektöre uygun hale getirmemiz hayalden öteye gitmez. Bir konu hakkında çok fazla detayı bilmeyen ya da buradaki gelişmeleri çok fazla takip etmeyen bir üniversite ortamında, buradaki gelişmelerin eğitiminin verilmesini beklemek büyük haksızlık olur. Dolayısıyla bu işbirliği ancak bizi istediğimiz noktaya taşır.” diye konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;