Uydu, Uzay ve Teknolji Günleri etkinliğinde hangi konular ele alınacak?

08 Aralık 2015 | Etiketler: , , ,

Medya City’nin Genel Müdür’ü Hakan Kurt, Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğinde işlenecek olan konuları Wise TV aracılığı ile anlattı.

Uydu yapabilmenin devletlere çok büyük fonksiyonlar kazandırdığını, bugün trafikte giderken bile kullandığımız uygulamaların hepsinin uydudan veri sağlayarak gerçekleştirilen aktiviteler olduğunu dile getiren Kurt sözlerine şu şekilde devam etti:

“Uydu yapmak devletler için önemli bir yetenek. Şu an biz 5A ve 5B Uydusunu, Türksat Haberleşme Uydularını %25 yerlilik payı, 6A Uydusunda da %100 yerli bir planlama üzerine gidiliyor. Bunu da üstlenen kurumlar var. Süreç ilerliyor, bir kısmı tamamlanmış durumda. Dolayısıyla bu etkinliğin en önemli çıktısının milli uydu ekosistemi olacağını düşünüyorum. ikinci en önemli çıktısının da 4,5 – 5G teknolojisi üzerine gerçekleştiğini düşünüyorum. İki tane panel var. Birisinde bu işi regüle eden frekans kullanıcıları konuşmacı olarak yer alacaklar 4,5 – 5 G teknolojisinin bize neler kazandırdığını, firmalarının farklarını ortaya koyacaklar. İkinci panelde ise özellikle sektörde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin bu ekosisteme eklenme hususunda görüşlerini dile getirecekler. Yani sözleşmelerde yer alan yerlilik şartının nasıl bir karşılık bulacağını gösterecekler.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;