• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, veri merkezi sektöründe değişen ihtiyaç ve trendler hakkında Wise TV aracılığıyla bilgiler verdi.

Önümüzdeki dönemde veri merkezinin tam anlamıyla bir sektör haline dönüşeceğinin altını çizen Güreşcier şunları söyledi: “Biliyorsunuz Zenium olarak Istanbul One’ı devreye alırken, biz olmayan bir sektör, bir toptan satış veri merkezi sektörünü yaratmaya soyunuyoruz diyerek yola çıktık. Dolayısıyla bu alanda iddialıyız ve veri merkezi bizim ana işimiz diyoruz. Istanbul One’ın kapasitesi Türkiye’nin toplam amaca özel ve satılabilir olarak inşa edilen veri merkezi alanı kapasitesine eşit. Istanbul One’ı açarak, toplam kabaca 13 bin metrekare olan kapasiteyi ikiye katlamış olduk. Öncelikle bu sektörün oluşması gibi bir öngörümüz var. Akabinde de ihtiyaçların müşterilerin nezdinde de olgunlaşması, bilinç seviyesinin artması, bir veri merkezi yatırımı yaparken neleri beklediğini daha net bir şekilde ortaya koyan müşteri kitlesinin de oluşmasını hedefliyoruz. Bu şekilde bize benzer iş modellerinin pazarda daha fazla görülmeye başlayacağını düşünüyoruz. Bu bizim açımızdan rekabetin geleceği anlamına geliyor. Ancak rekabet iyidir hem bizim nerelerde iyi olduğumuzu gösterme imkânı sağlayacak hem de müşterilerin seçeneklerini arttıracak. Kapasite olarak da şu anda gerçekten özellikle uluslararası standartlarda çalışmaya alışkın yerli ve yabancı müşterilere hizmet verebilecek daha fazla veri merkezinin inşa edileceğini düşünüyoruz.”

Önümüzdeki 5-10 yıllık sürede Türkiye pazarının Bulgaristan’a bir alternatif olabileceğinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Güreşcier, “Bu yönde dün katıldığım bir etkinlikte benzer görüşler paylaşıldı ki tamamen katılıyoruz. Toptan satış veri merkezi operatörlerinin sayısı artacak ya da bizim gibi yatırım yapan operatörlerin veri merkezi kapasitesi artacak. Yani her durumda pazarın büyüyeceğine dair bir öngörümüz var. En az Istanbul One’ın 4-5 katı kadar kapasite İstanbul’da gerekiyor ve buna kamunun ihtiyaçlarını dâhil etmiyorum. Dolayısıyla telekom operatörleri, kamu ve finans kurumları, büyük bulut bilişim sağlayıcıları ve entegratörler bu pazara mutlaka gelecekler. Bunların tamamı veri merkezi toptan satış sektörünün oluşması için kaçınılmaz bir gereklilik” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!