• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

EMS Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo, yerli yazılım üretimi ve kullanımı hakkında merak edilenleri Wise TV’ye anlattı.

Türkiye’de üretilen yerli yazılımlarda gösterilen başarının, satış ve pazarlama alanına bakıldığında ise maalesef gösterilmediğine dikkat çeken Balo, “Türkiye’nin yazılım pazarını, ERP pazarı ve iş uygulamaları pazarı diye ikiye ayırabiliriz. Ve üreticileri de yerli ve yabancı diye ikiye ayırabiliriz. Türkiye içerisinde birden fazla başarılı yazılımı bizler gerçekleştirebiliyoruz. Yerli şirketleri hemen hemen tüm ihtiyaçlarını çözebilecek yerli yazılımlara sahibiz. Ancak bu yazılımların tercih edilmesi noktasında bir problem ile karşı karşıyayız. Türkiye’de üretmiş olduğumuz yazılımları üretmede göstermiş olduğumuz başarıyı satışa yansıtamadığımızdan dolayı hem kendi ülkemizdeki kendi firmalarımıza doğru tanıtamıyor ve doğru anlatamıyoruz hem de yurtdışına ihraç etme noktasında çok ciddi problemler yaşıyoruz. Burada satış ve pazarlama faaliyetleri noktasında yerli şirketlerin çok ciddi çalışması gerekiyor” dedi.

Yerli yazılımların pazarlanması noktasında firmaları sadece devlet teşviki ile ilerleyebileceklerini düşünmesinin yanlış bir düşünce ve yeterli bir adım olmayacağının altını çizen Balo, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bir noktada pek çok firma bu işlemler için devlet desteği almayı ve bunun üzerinde konuyu çözümlemeyi düşünüyor ama ben bu konuda her şeyin devletten beklenilmemesi gerektiğini düşünenlerdenim. Yazılımcıların üretmedeki gösterdikleri başarıyı aynı şekilde satış ve pazarlamada göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Yerli firmalarda Türkiye’nin gelişmesi, büyümesi ve daha çok ihracat odaklı çalışabilmesi açısından Türkiye’de üretilmiş yerli ve milli ürünleri tercih etmelerinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bu noktada bizler de ürettiğimiz yazılımlarla özellikle yerli firmaların işlerini çözebilmeye ve onlara çözümler üretebilmeye çalışıyoruz. Yine ürettiğimiz ürünleri yurtdışına ihraç etmek için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!