• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

IDC CIO Summit 2015 zirvesine katılan Zenium Data Centers Genel Müdürü Aslıhan Güreşçier firmalarının faaliyet alanlarını Wise.tv izleyicilerine anlattı.

25 senedir sektöre hizmet eden Zenium Data Center, toptan satış veri merkezleri alanında yapma, inşa etme, tasarlama ve yönetme üzerine faaliyet gösteriyor. Bu kavramların ilk çıktığı yer olan İngiltere’den Türkiye pazarına yönelen firma, pazarın gelişme potansiyelini görerek yatırımlarını başlatmış ve 2.5 senedir Türk pazarında hizmet veriyor.

Toplam 12 bin metrekarelik bir alana konumlanan firmanın merkezi Dudullu’da bulunuyor. Bu özelliği ile Türkiye’nin en büyük toptan satış veri merkezi firması olma özelliğini kazanan Zenium Data Center’in iddiası Türkiye’de bu pazarı oluşturabilmek.

Gelişmiş pazarlarda toptan satış veri merkezi kavramının önemine değinen Güreşçier, kurumsal yapıların aşina olduğu bir yaklaşım olduğunu söyledi.
Güreşçier yaptığı konuşmasına “Zenium, Türkiye pazarına 500 metrekare ve üzeri kapasitelere ihtiyaç duyan kurumlara data center hizmeti sunmak için geldi ve sistem entegratörler gibi diğer hizmet kalemlerini hizmet portföyünde bulundurmuyor, sadece data center işi yapıyoruz. Bu açıdan baktığınızda bugün pazarda oyuncu olan sistem entegratörler, telekom operatörleri, büyük kapasiteli veri merkezlerine ihtiyaç duyan bankalar bizim potansiyel müşterilerimiz arasında. Bankaların, minimum 500 m2’lik bir alana ihtiyacı olması gerekir. Bu alanla beraber buna buna teknik mülk diyoruz, çok ileri teknolojili iklimlendirme sistemleri, soğutma altyapıları, elektrik altyapıları sunuyoruz.” şeklinde devam etti.

İlk müşterisi kablolama ve kabin kurulumlarıyla Koç Grubuna ait olan Koç Sistem olan Zenium Data Center, böylelikle pazara adım atmış oldu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!