‘İkna’ ya dair 3 gerçek nedir?

Eğitmen, Koç ve Danışman Sedef Kabaş, ikna konusunda 3 önemli gerçeği anlattı.

Başarılı TV Programcısı aynı zamanda akademisyen de olan Kabaş, iknaya dair 3 gerçeği şu şekilde sıraladı:

İkna gerçeklerden ve doğrulardan beslenir

“İkna; propaganda, manipülasyon, beyin yıkama ve kesinlikle yalan söylemek değildir. İkna gerçeklerden ve doğrulardan beslenir. Peki, her doğruyu söylediğimiz zaman ikna edici oluyor muyuz? Hayır. Söylediğimiz her şey doğru olacak; ama her doğruyu her zaman söylemeyeceğiz. Dolayısıyla ilk gerçeğimiz iknanın doğrulardan ve gerçeklerden beslendiğidir.

İkna bir nokta atışı değildir. İkna bir süreçtir

“İkna bir nokta atışı değildir. İkna bir süreçtir. Yani bir insanı bir kez ikna ettim bu iş bitti, demek doğru değildir. Dolayısıyla önce anlamanız lazım. Anlamak nedir? İnsanı etkili bir şekilde dinlemek, bu bir iş ya da kitle olabilir, etkili şekilde gözlem yapmak, anlamak… Ardından karşı tarafı anladıktan sonra stratejik geliştirmek. Biraz nabza göre şerbet vermek. Bu stratejiyi geliştirdikten sonra gerekli ölçüde gerekli şeyleri söyleyerek iletişim kurmak. İletişim kurduktan sonra yine gözlem yapmak, zira tepkileri, geri bildirimleri almak ve o geri bildirimleri değerlendirerek iletişimi devam ettirmektir. Yani ikna temelinde bir nokta atışı değil bir süreçtir, diyoruz.

Herkesi her zaman ikna edemezsiniz!

İstediğiniz kadar söylediğinize inanın, istediğiniz kadar söylediğiniz doğru olsun, istediğiniz kadar inandığınız ve bildiğiniz şeyi etkili iletişim kurarak aktarın yine de bazı insanları ikna edemeyebilirsiniz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;