‘İkna’ya dair 3 etkili yöntem – I (Sihirli Sözcükler)

İknaya dair çok fazla yöntem olduğunu söyleyen Eğitmen, Koç ve Danışman Dr. Sedef Kabaş, bu yöntemlerden 3 tanesinin çok önemli olduğunu belitti. 3 etkili yöntemden ilki olan “Pozitif olma ve Sihirli Sözcükler” yöntemini şu sözlerle anlattı:

‘İkna’ya da 3 etkili yöntem biri olan pozitif olma bizim kültürümüzü de yansıtan “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” cümlesindeki manaya yaslanıyor. İnsanlara karşı yapıcı davranırsanız daima pozitif olursanız onları ikna etme ihtimaliniz de artar.

Tebessüm ettiğinizde, güler yüzünüzü daima korudukça insanlarla aranızda bir köprü kurarsınız. Suratınızı astığınızda ise insanlarla aranıza duvar örersiniz. Dolayısıyla iknanın en önemli yöntemlerinden bir tanesi pozitif olmak, insanlara daima güler yüzle yaklaşmaktır.

Sadece beden dilinde pozitif olmak yetmez. Dilinizle de pozitif sözcüklerden yararlanmanız lazım. Bazı sihirli sözcükleri kullanmalıyız. Örneğin, ‘günaydın’, ‘merhaba’, ‘lütfen’, ‘rica ederim’, ‘teşekkürler’… Hem beden diliniz hem de sözcük dağarcığınız ne kadar pozitif olursa insanları da o kadar kendinize yakın kılar ve o oranda da ikna edici olursunuz.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;