Konuşmalara nasıl hazırlanmak gerekiyor?

Topluluk önünde konuşma yapmak için nasıl bir hazırlık süreci gerekiyor? Eğitmen, Koç ve Danışman Sedef Kabaş, konuşmalara nasıl hazırlanmamız gerektiğini anlattı.

Konuşma yapmadan önce hazırlık yapmak için yeterince vaktimiz olmayabiliyor. Ancak akıllı hazırlık sayesinde kısa zamanda başarılı konuşmalar hazırlayabilirsiniz, diyen Kabaş, bunun için izlenmesi gereken yöntemi şöyle anlattı:

“Öncelikle konumuzu çok dikkatli bir şekilde belirlemeliyiz. Konu belirlerken de kendinize şu soruları sorun: Bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip miyim? Çok iyi bildiğim bu konu dinleyici kitlem için yeterince ilginç mi?

Konuyu belirlerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da konunun genişliğidir. Ele aldığınız konuyu hangi açıdan değerlendireceğinizi belirleyin. Geniş bir konuyu anlatmaya kalkarsanız altında ezilebilirsiniz. Dolayısıyla konuyla ilgili açınızı belirleyin.

Konuyu belirledikten sonra hemen hazırlık yapmaya başlamayın. Konu hakkında araştırma yapmadan önce hedef kitlenizi analiz edin ve ona göre hazırlanın. Konu ne olursa olsun içeriği hedef kitleye göre değişir. Dolayısıyla önce hedef kitlenizi analiz etmelisiniz.

Her başarılı sunumun, konuşmanın, kampanyanın, reklamın temelinde tek bir amaç vardır. Amacınızı tek bir cümle ile ifade edebilin. Aksi durumda amacınız hala belirsizdir.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;