• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Danışman, Koç ve Eğitmen Sedef Kabaş, sahne heyecanını yönetebilmenin yöntemlerini anlattı.

Sahne heyecanını yönetebilmek için öncelikle “sahne korkusu” tabirinin yerine “sahne heyecanı” tabirini kullanmalıyız diyen Kabaş, “Heyecan daha yönetilebilir bir duygudur. Bu nedenle süreci sahne heyecanı olarak düşünmeliyiz” dedi.

Sahne heyecanını yönetebilmenin ilk adımı olarak konuşma sırasında kendimize bir dayanak bulmamızı öneren Kabaş, “Sahnedeyken ellerimizi kollarımızı nereye koyacağımızı şaşırıyoruz. Bu noktaya takıldığımızda da heyecanımız artıyor. Bu nedenle konuşma sırasında elimize küçük bir nesne aldığımızda bu sorunu ortadan kaldırmış oluruz” dedi.

Heyecandan dolayı topluluk önünde konuşma yapmaktan çekinenlere “egoist olmayın” diyen Kabaş, bu sözle ne anlatmak istediğini şöyle ifade etti: Konuşmanızla ilgili beyninizin merkezine kendinizi koymayın. Sahne heyecanımı nasıl yeneceğim, insanların karşısına çıkıp rezil olacağım, insanlar beni değerlendirecek ve belki başarısız bulacak, kalbim hızlı atacak, terleyeceğim gibi cümlelerin ortasına bakalım. Bütün bu cümleler aslında “ben”le ilgili. Ben merkezli olmak yerine odak noktanızı dinleyiciler olarak belirleyin. Dinleyici odaklı düşünün.

Sahne heyecanını etkileyen bir başka unsurun da mükemmeliyetçi yapı olduğunu belirten Kabaş, “Mükemmeliyetçi yapıdaki insanlar her şeyi en iyi şekilde yapma gayretindedir. Bu tutumu da ona daha çok hata yaptırır ve heyecanının daha da artmasına yol açar. Her şeyin en iyisini yapmaya çalışalım; ancak unutmayalım ki insanız ve hata yapabiliriz” dedi.

Sahnedeyken karşınızda bir kişi varmış ve sadece onunla konuşuyormuş gibi düşünün, diyen Kabaş, “İnsan arkadaşıyla konuşurken heyecanlanmaz. Karşınızda yüzlerce, binlerce kişi olsa dahi bir kişiyle konuşuyormuş gibi düşünerek konuşun. Bu sayede hem heyecanınızı yönetmiş olursunuz hem de doğal ve samimi bir konuşma gerçekleştirmiş olursunuz” dedi.

Son olarak sahne heyecanını yönetebilmenin olmazsa olmaz unsurunun hazırlık olduğunu belirten Kabaş, hazırlık yapmanın heyecanı yönetmede çok etkili bir yöntem olduğunu ifade etti. Kabaş, “Hazırlık yapmak demek, ezber yapmak demek değildir. Ezber heyecanınızın daha çok artmasına neden olur. Hazırlık yapın ama ezber yapmayın” diye konuştu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!