• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Eğitmen , Koç ve Danışman Dr. Sedef Kabaş, iş toplantılarında etkili konuşmak için gereken 3 sihirli cümleyi anlattı.

İlk cümlemiz “bana anlat” diyen Kabaş, “Harkes bir şeyler anlatır. Önemli olan nasıl anlattığınız. Konuşabilmek ile konuşmayı bilmek arasındaki önemli bir fark var. Az ve öz anlatarak konuyu sıkıcı bir hale getirmeden daha vurucu bir şekilde anlatmalıyız. Ancak bu şekilde zihinlerde iz bırakabiliriz. Birinci konumuz az sözle çok şey anlatmak. Bunun için de sözcük dağarcığımızı zenginleştirmemiz gerekiyor” dedi.

“Konuşmalarımızı sadece sözel anlatım üzerine kurarsak eskilerin dediği gibi ‘hafızayı beşer nisyan ile maluldür’ yani insan doğası unutur” şeklinde konuşan Sedef Kabaş, ikinci sihirli cümlenin “bana göster” olduğunu açıkladı. Buna göre sunumlarda ve seminerlerde konuşmayı görsellerle süslemek ve görselin gücünden yararlanmak gerekiyor. Power Point, Keynote ya da Prezi gibi tasarımları göze hitap edecek şekilde, zihinlerde iz bırakacak şekilde kullanmamızı tavsiye eden Kabaş, “Tüm bunları kullanırken şunu asla unutmayın: En önemli görseliniz kendinizsiniz, beden dilinizdir. Çünkü biz çoğu şeyi anlatılandan ziyade anlatandan ötürü hatırlarız” dedi.

Son olarak insanların ancak olaya dahil olarak anlayabildiklerini belirterek şunları söyledi: “Yeri geldiğinde insanlara soru sorarak yeri geldiğinde de onları güldürerek veya oyunlar, uygulamalar yaparak dahil edilebilirler. Bir anlamda başarılı sunumlarımızı dinleyicilerimizle birlikte inşaa edeceğiz.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!