1 Milyon Yazılımcı Projesi nedir? Yazılım yatırımları neden önemli?

Plus Clouds Ceo’su Serkan Koçak, 1 Milyon Yazılımcı Projesi hakkında bilgi vererek yazılım yatırımlarının öneminden bahsetti. Tüm dünyanın yazılıma yöneldiğini söyleyen Koçak, Türkiye’nin 1 Milyon Yazılımcı Projesi’ne uzun zamandır ihtiyacı olduğunu belirterek yazılım alanında insan kaynağına gereksinim duyduklarını ifade etti. Farklı alanlarda uzman yetiştirebilecek düzeyde bir proje olduğunu ancak online portal üzerinden verilecek eğitimlerin ezbere dayalı olması nedeniyle projenin yeterli olmadığını aktardı. Eğitimlerin yeni teknolojilere odaklanması durumunda genç insanların vizyon sahibi olabileceğini ve böylece bilişim sektöründeki kültür eksikliğini dolduracaklarını söyledi.

Koçak, insanların, yazılımın felsefesini öğrenip kendi yöntemlerini geliştirecek hale gelmeleri sağlandığında, markalaşmış şirketlerin çıkartılabileceğini belirtti. Amerika’da yazılımcılardan oluşan projelerde, yeni girişimcilere çok fazla destek sağlandığını ve bu sayede Amerika’daki şirketlerin, listelerin ilk sıralarında yer aldığını aktardı. Bu konuda önemli olanın insanların desteklenmesi, teşvik edilmesi, özellikle kendi geliştirdikleri ürünlerle markalaşmalarının sağlanması olduğunu ifade eden Koçak, Türkiye’de startup ekosistemi kurulduğunda çok daha katma değerli işler yapılabileceğini belirtti.

Koçak, ‘’Biz de yurt dışında insan gücünden faydalanıyoruz ama bu proje hayata geçerse ondan da faydalanmamıza gerek kalmayacak. Bu kültür oluşup startuplar desteklendikten sonra, Amerika’daki gibi bir ekosistem kurulduğunda hiçbir şey yapmamıza gerek kalmayacak diyebilirim’’ şeklinde konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;