Sürdürülebilir beslenme nasıl uygulanır? – Yasaksız diyetler

Dolunay Diyet ve Beslenme Danışmanlığı Diyetisyeni Tamay Şahin, sürdürülebilir beslenmenin nasıl uygulanacağından bahsederek geleceğin besinlerine bakışını aktardı.

Sürdürülebilir beslenmenin kişiye uygun beslenme olduğunu belirten Şahin, bir beslenme modelinin kişi tarafından uzun vadede sürdürülebilmesi için o kişinin beslenme alışkanlıklarına, hayatına uyum sağlaması gerektiğini söyledi. Kişilerin kendilerine uygun beslenme yöntemini deneme yanılma yoluyla, okuyup araştırarak ya da diyetisyenlerden profesyonel destek alarak bulabileceklerini ifade etti.

Sürdürülebilir beslenmenin içinde hastalıklarda beslenme, gebe ve emziklilerde beslenme, sporcularda, yaşlılarda ve çocuklarda beslenme gibi birçok alan olduğunu ve bu nedenle diyetisyenlerin sadece kilo verdiren insan olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

Sürdürülebilir diyet hakkında çeşitli bilgiler veren Şahin, ‘’Paketli gıdalardan uzak durmak, yeterli protein ve karbonhidrat tüketmek, rafine şekerden uzak durmak, her türlü besin grubunu sağlıklı kaynaklardan almak sizin için sürdürülebilir beslenme demektir.’’ dedi.

Çöp miktarının, israfın azaltılması, plastik alımının ve tüketiminin azaltılmasının da sürdürülebilir beslenmenin içerisine girdiğini ifade eden Şahin, gelecekte su tüketiminin az olduğu besinlere kayma olabileceğini, hayvansal kaynaklı gıdaların tüketiminin azalacağını ve buna bağlı olarak vejetaryen beslenmenin artacağını belirtti.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;