Cognitive banking teknolojileri banka müşterilerini etkileyecek mi? Nasıl?

Bloomberg Businessweek Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan  cognitive bankacılığın banka müşterilerini nasıl etkileyeceğini Wise TV’ ye değerlendirdi.

Cognitive bankacılığın banka müşterilerini nasıl etkileyeceğini anlayabilmek için iki farklı bakış açısına sahip olmak gerektiğini belirten Turan  müşterilerin hizmet alırken arka planda nasıl bir sistem ve teknoloji işlediğini bilmek zorunda olmadıklarını ifade ederek, müşteri deneyiminden yola çıkmanın bankalar için daha doğru olacağını vurguladı. Tüm sistemi müşteri deneyimine göre hareket ederek kurgulamak gerektiğini ve  müşteriye sunulan hizmetin, sistemin yapısından farklı  bir görüntüye sahip olmasının müşteri açısından bir önem teşkil etmeyeceğini belirten Turan, müşterilerden bu konuda bir bilinç  beklemek yerine aslında müşteriye sunulan deneyim ve onlar için üretilen çözümlerin ve bu çözümlere  nasıl katma değer sağlarız? sorusunun daha önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de özellikle finansal okur yazarlığın çok yüksek seviyelerde olmadığını fakat bu konuda hızlı gelişimlerin yaşandığını, özellikle yeni kuşağın daha aktif teknoloji kullanıcısı olduğunu hatırlatan Turan tüm bu süreci bir geçiş evresi olarak değerlendirerek geçmişte Türkiye’de teknoloji ile ilgili yaşanan adaptasyon sorunları nasıl kendiliğinden aşıldıysa yeni teknolojilere ve yeni  finans teknolojilerine  de benzer süreçlerden geçilerek adaptasyon sağlanacağını ifade etti.

Turan ayrıca tüm bu süreçleri beklemek yerine sürece hazır olmanın ve öncü yenilikleri ortaya çıkarabiliyor olmanın çok önemini vurguladı.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;