Araştırma şirketleri akıllı şehirler konusunda ne gibi çalışmalar yürütebilir?

XSights  Genel Müdürü Çiğdem Penn  araştırma şirketlerinin akıllı şehirler konusunda ne gibi çalışmalar yürütebileceğini Wise TV’ye açıkladı.

XSights  Genel Müdürü Çiğdem Penn, akıllı şehirler konusunda araştırma şirketlerinin ne gibi görevler üstlenebileceğini  “Araştırma şirketlerinin  akıllı şehirler konusundaki fonksiyonu vizyon geliştirici, uygulamaya, aksiyona ve vatandaş ihtiyaçlarını anlamaya yönelik çalışmalar yapmak; tüm bunları ticari ve kamusal fayda sağlayacak ürünlere dönüştürmektir.” sözleri ile ifade etti.

XSights’ın bu konudaki çalışmalarını örnek gösteren Penn, kamu teknoloji platformunda hazırladıkları bir masabaşı çalışmalarının bulunduğunu, çalışmada ‘dünyanın farklı yerlerinde akıllı şehir uygulamaları neler?’, ‘hangi şehirler hangi uygulamalarla  öne çıkıyor?’, ‘burada uygulanabilecek çözümler neler olabilir?’ gibi başlıkları derinlemesine ele aldıklarını ifade etti. Söz konusu çalışmalarının tüm belediyelere ve kamu paydaşlarına açık olduğunu sözlerine ekleyen Penn konu ile ilgilenen özel sektörlerin de çalışmalarını inceleyebileceğini belirtti. 

Penn ayrıca XSight’ın bazı belediyeler için çalıştaylar yaptığını ve bu çalıştaylar çerçevesinde  söz konusu belediyenin sınırları içerisinde ‘akıllı şehir uygulamaları neler olabilir?’, ‘belediye yönetiminin ve o il içerisinde yaşayan vatandaşların  ana sorunları neler?’, ‘bu sorunlar akıllı şehir uygulamaları ile nasıl çözümlenebilir?’, ‘bir yerden başlamak gerekirse bu yer neresi olmadır?’ gibi soruların cevaplarını belirlediklerini ifade etti. 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;