• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Ereteam Çözümler ve Teknik Satış Direktörü Gökhan Mataracı, big datanın firmalara sağladığı avantajları anlattı.

Sosyal medya dendiğinde akla, Facebook,Twitter, linkedin, blogların geldiğini, bunun dışında kişiyi tanımlayabilecek bir sürü veri olduğunu söyleyen Mataracı, “Müşteri profilini çizebileceğiniz en sağlıklı verinin bulunduğu platform orası. Buradaki en kritik ve en fazla sorun yaşanan kısım verinin tekilleştirilmesi. Facebook, twitter hesaplarındaki kullanıcıların tekilleştirilip kendi sistemindeki müşteriyle eşleştirilebiliyor. Bu tip büyük veri alanında verileri toparlayıp tekil bir veri haline çeviren platformlar da mevcut.” dedi.

Platformların çözümlerini de sunduklarını belirten Gökhan Mataracı, “Aynı nitelikte bu sefer o datayı alıp buradan anlam çıkartmak için de analitik sorgular üreten, aradaki söylemleri daha fazla çıktıya yönelik kullanabilen, paylaştığı bir bilginin olumlu mu olumsuz mu olduğunu tespit eden ve buna göre reaksiyon almanız için sizi yönlendiren uygulamalar da var” diye ekledi.

“Büyük verinin en büyük faydası sistematik çözümler üretmesi”

Büyük veri platformlarının çok daha hızlı,  kendi iç sistemlerinizle entegre edilebilir, raporlanabilir ve analitik sorguları çalıştırabilir teknolojiye sahip olduğuna dikkat çeken Mataracı, “Kendi verinizle eşleştirdiğinizde ve sistematik çözümler ürettiğinizde daha hızlı bir şekilde yapmış oluyorsunuz. Bu da büyük verinin en büyük faydası” diye konuştu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!