Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hangi ayrıcalıklı yönleri ile ön plana çıkıyor?

İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıfat Yazıcı, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü rakiplerine kıyasla farklı kılan noktaları Wise TV aracılığıyla anlattı.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü n rakiplerine kıyasla farklılaştığı noktaları sıralayan Yazıcı, şöyle devam etti: “Bilgisayar Mühendisliği’nin iki temel öğesi vardır. Bunlardan biri bilgisayar donanımı diğeri ise bilgisayar yazılımıdır. Bu iki öğeyi de uygulayan nadir üniversitelerden bir tanesiyiz. Bunun yanı sıra biz uygulamaya en çok önem veren üniversitelerden biriyiz. Uygulaması olmayan bir bilgisayar mühendisliğinin zaten çok fazla geçerliliği de olmaz. Çünkü yaşadıklarını uygulayabilmeli ve bunun sonuçlarını gördüğü zaman kazandığı bilgiler kalıcı hale gelmektedir. Bu yüzden çok sayıda hem yazılımı hem de donanımı ilgilendiren laboratuvar vardır.”

Ayrıca öğrencilerin gelişimleri, iş dünyasını tanıma ve adaptasyonlarına yönelik bir çok özellikli avantajı da bünyelerinde barındırdıklarını söyleyen Yazıcı, “Öğrencilerin bireysel bazı projeleri de olabiliyor. Bölümümüzdeki kulüpler sayesinde o projeleri hayata geçirme imkanı kazanıyorlar. Verdiğimiz ödevler ile de aynı zamanda öğrencilerimiz doğru bilgileri araştırarak kazanma imkanını elde ediyorlar. Bir de gerçek hayatı tanıma durumu vardır. Onu da staj yolu ile hallediyoruz. Zorunlu 40 günlük staj haricinde öğrencilerin isteğine göre uzun stajlarda yapabilme imkanı bulabiliyorlar. Böylece öğrencilerin mezuniyetten sonra piyasaya uyumunu kolaylaştırmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;