Borsa İstanbul Özel Pazar nedir?

Borsa İstanbul Özel Pazar Müdürü Doç. Dr. Recep Bildik, Borsa İstanbul bünyesinde açılan melek yatırımcılar ve girişim sermayesi ile özel şirketleri bir araya getiren “Özel Pazar” adlı yeni pazarı Wise TV’ye anlattı.

Sermaye arayan girişimcilerin ve hızlı büyüme aşamasında olan şirketlerin halka arz yerine az sayıda melek yatırımcı veya girişim sermayesi ortaklığına yüksek oranda hisse satmak istediğini ifade eden Bildik:
“2014’ün Kasım ayında kurulan Borsa İstanbul özel pazarın en önemli amacı özellikle inovatif ve teknoloji odaklı şirketlerin sermaye ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak bir pazar yeri oluşturmaktı. Ülkemizde ki teknoloji şirketleri ki bu dünyada da aynı şekilde istihdamın, büyümenin ve inovasyonun ana oyuncuları… Ancak baktığımız zaman onların büyük bir sermayeye ihtiyaçları olduğunu görüyoruz ve bu sermayeye erişmelerinde zorluklar olduğunu görüyoruz. Biz de Borsa İstanbul olarak farklı bir konsept ile halka açılmadan bu teknoloji şirketlerinin sermayedarlar ile buluşmasını sağlayacak bir pazar yeri oluşturduk. Bu pazarın en önemli özelliği sermaye piyasası kurulu mevzuatına, kanuna tabi olmadan sermaye bulabilmeleri” şeklinde konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;