Bulut transformasyonu konusunda firmaların çekinceleri nelerdir?

15 Şubat 2016 | Etiketler: , ,

Mayasoft Satış Direktörü Yasin Aşır, bulut transformasyonu konusunda firmaların ne gibi çekinceleri olduğunu Wise TV’ye anlattı.

Bulut konuşulmaya başlandığında her yeni teknolojide olduğu gibi çekinceleriyle birlikte geldiğini dile getiren Aşır konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Sistemleri, serverları, sunucuları sanallaştırma konusu yıllar önce gündemimize geldiğinde birçok bilgi işlem uzmanı ve bilgi işlem personeli sunucularının sanallaştırılmasının kendileri için çok mantıklı olmadığını ve de çok mümkün olmadığını dile getirmeye başlamışlardı ve bir direnç göstermişlerdi. Fakat kısa bir süre sonra herkes gördü ki sanallaştırma teknolojisinin kendilerine büyük ölçüde avantaj sağladığını ve bu dönüşüme ayak uydurmamaları durumunda mevcutta harcamış oldukları eforun ve finansal anlamda harcadıkları bütçelerin çok daha büyük boyutlarda olacağını fark ettiler. Şu anda sunucu sanallaştırma alt yapısını kullanmayan kurumu hem KOBİ segmentinde hem de kurumsal yapılarda göremezsiniz. Herke bu sanallaştırma teknolojisini çok net bir şekilde kullanıyor. Bulut konuşmaya başladığımızda da aynı dirençlerle karşılaşmaya başladık. Ancak bu dirençlerin yavaş yavaş hatta hızlanarak kırılmaya başladığını görüyoruz. Çünkü insanların mevcut sistem odağında çalışmayan sistemleri yönetiyor olması ya da yönetecek olması bu sistemlerden performans anlamında verim alıp alamayacakları gibi soruları beraberinde getirdi. Diğer önemli problemde güvenlik konusudur. Kurumsal verinin kuruma ait olmayan bir data center üzerindeki sistemler üzerinde farklı bir lokasyonda depolanıyor olması güvenlik noktasında da büyük soru işaretleriyle birlikte geldi. Fakat şu an itibarıyla yapılan örnekler ve projeler performans probleminin olmadığını aynı zamanda veri güvenliğiyle alakalı Microsoft’un vermiş olduğu taahhütlerden dolayı da hiç bir şekilde sıkıntı teşkil etmediğini net bir şekilde ortaya koydu. Bu tarz performans ve güvenlikle ilgili yaşanan dirençlerin çok ciddi düzeyde kırıldığını, bu dirençlerin çok daha az düzeyde karşımıza çıktığını görüyoruz. Ancak bahsettiğimiz bu dirençler zaman içerisinde ortadan kalkıyor olacak. Bu dönüşüm her geçen gün hızlanarak devam edecek.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;