Büyük kentler nasıl daha yaşanılır hale gelebilir?

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Ahmet Tosunoğlu: Daha yaşanabilir kentler için teknolojinin sunduğu akıllı şehir sistemlerini kullanmalıyız.

Kent sorunlarına çözüm bulabilmek ve daha yaşanabilir kentler yapabilmek için her yıl  ‘Dünya Akıllı Şehirler Konferansı’ düzenlediklerini belirten Tosunoğlu, bu organizasyonla hızla artan kent nüfuslarına dikkat çekerek gelecekte karşılaşacağımız sorunlara şimdiden çözümler geliştirebilecek bir tartışma ortamı yaratmayı amaçladıklarını ifade etti.

Geçmişten günümüze kent nüfusundaki hızlı değişimden söz eden Tosunoğlu, “Dünyada 5 milyon civarında şehir mevcut ve dünyada kent nüfusunun oranı yüzde 70’e dayandı. Her yıl İstanbul büyüklüğünde bir şehir dünyaya katılıyor” dedi.

Kent sorunlarının çözümünde teknolojiye çok inandıklarını dile getiren Tosunoğlu, “Yerel yönetimler ve kamu kurumları, eğitimden sağlığa, enerjiden suya, telekomünikasyona, güvenliğe kadar birçok konuda çözüm bulmak ve bu çözümleri akıllı sistemlerle yönetmek durumundalar. Teknolojiyi her alanda kullanarak bu yoğun şehirleşmeden meydana gelen problemleri akıllı sistemlerle çözebiliriz” diye konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;