Büyük veri excel’e sığar mı?

13 Haziran 2017 | Etiketler:

2. CRM & CEM Çözümleri Konferansı’nda Wise TV’ye konuşan Altdata Managing Partner’ı Altan Atabarut, CRM’deki büyük veriyi kurumların nasıl kullandığına dair bilgi verdi.

Excel’in içine sığan verilerin veya beş on tane Excel’in içine sığan verilerin büyük veri olmadığına dikkat çeken ve bu ayrımın öncelikle yapılması gerektiğini vurgulayan Atabarut, “Büyük veri; 10 milyon müşterinizin son iki senelik kredi kartı harcamaları. Ekstreleri ucuca koyun düşünün ve bundan 10 milyon tane daha düşünün. Çok ciddi anlamda veriden bahsediyoruz. Bu bir beyaz eşya üreticisinin ürünlerinin hangi sıklıkla nasıl kullandığı ile ilgili bilgiler silsilesi olabilir. Bu veriyi genelde CRM’ciler işlemiyorlar. Bir yerlere depoluyorlar ve kaldırıyorlar. Niye işlemesi zor, Excel’e sığmıyor. Başka bir metot bulduk sığdırdık. Peki hangi analizi yapacağız çok uzun sürmeyecek mi? Burada temel istatistik ve tahminsel analitik devreye giriyor.” diyerek sözlerine devam etti.

“VERİYİ İŞLEYECEK KİŞİ YOK, ÇÜNKÜ KOD YAZILMASI GEREKİYOR”

Temel sıkıntının Türkiye’de bu konuların üniversitelerde okutulmamasından kaynaklandığını belirten Atabarut, “Ancak master seviyesinde, O da MEF’te, Bahçeşehir ve Sabancı Üniversitesi’nde programları var. Bu programlardan da seneden 70-80 kişi mezun oluyor. Mezun sayısı az olunca da, veriyi işleyecek kişi yok, çünkü kod yazılması gerekiyor. Biz biraz bu alanı hedefliyoruz. Diyoruz ki; kod yazmadan da bu iş yapılabilir. Temel istatistiği birazcık bilsek ve öğretsek, yani üniversite seviyesinde bir şeye de ihtiyaç yok. Temel iç görüler kazandırabiliriz. Hangi müşteriyle iletişim daha değerlidir? Bunu tahmin edebiliriz. Müşterileri uygun segmentlere ayırabilirim. Raflarda hangi ürün bulunması gerekir ve hangi sıklıkta bunlar tüketilebiliyor bakabilirim. Ve bunun için gerçekten roket bilimine ihtiyaç yok.” dedi.

 

 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;